Türkiye’nin gündemi enflasyon ve hayat pahalılığı… Hayat pahalılığından etkilenen kesimlerin seçmen olarak tercihlerini ortaya koyarken buna göre davranması normaldir. Sonuçta insan ilk olarak güvenliğini sağlamaya çalışırken, hemen sonrasında karnını doyurmaya çalışacaktır.

Önceki gün bir seçimden geçtik… Aslında halkımız da seçimden yorgundu. Bu durum seçimlere katılımın son yılların en düşük seviyesinde çıkmasına sebep oldu. % 78,7 olarak gerçekleşen katılım, % 85’lerin oldukça gerisindedir.

Halkın gerçek gündemi seçim değil, geçim idi…  Enflasyon ve hayat pahalılığı bir noktada halkı da bezdirmişti. 16 milyon emekli için son anda yapılan öneri devlet bankalarından verilecek promosyon konusuna gelip takılmıştı. Tersten düşünüldüğünde belki enflasyona giden yolları kapatmak, emekliyi daha da mutlu edebilirdi. Olanlar oldu: iktidar umduğunu bulamadı. Ana muhalefet partisinin en zorlu döneminde, CHP için “hayat öpücüğü” gibi bir seçim sonucu geldi… 

Hatırlarsınız, ANAP döneminde 1989 yerel yönetimler seçimlerinde de benzeri oldu. SHP adayı Prof. Dr. Nurettin Sözen, ANAP’lı Bedrettin Dalan’dan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandı. Ankara’yı da SHP’li Murat Karayalçın kazanmış, İzmir’de de SHP’li Yüksel Çakmur Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştu. Beklenmeyen bu durum, ANAP için yerel yönetimlerin kaybı anlamına gelmişti. 

Ekonomide seçim sonrası olumsuz beklentiler şimdilik tutmamış görünüyor. Hükümet enflasyon konusundaki uyarısını almış görünüyor. 

2023 Eylül’ünde açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) güçlendirilecek ve uygulamaya konulacaktır. Şimdilik en önemli belge budur. Enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürmek için sıkı para, seçici kredi ve gelirler politikasına ilaveten kamuda harcama kontrolü yaparak tasarrufun geliştirilmesi gündeme gelecektir. Vergi ayları olarak bu dönemlerde devlet vergisinin peşine düşecektir. 

OVP’de açıklanan takvime uygun olarak gerçekleştirilecek yapısal reformlar, ekonomide dönüşümü gerçekleştirerek verimlilik ve rekabet gücü artışını sağlayacaktır. Kalıcı refah artışının toplumun tüm kesimlerine yansıması bu şekilde olacaktır. 

Seçim sonuçlarının tüm ülkemize ve halkımıza hayırlı olmasını dilerim.