İzmir’de 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerin kıran kırana geçeceğini söylemiştim daha önceki yazılarımda. Bu seçimde Buca ilçesi, aday bolluğu ile ön sırada. Adalet ve Kalkınma Partisi, CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi adayları bu yarış için sahaya indiler.

   Geçtiğimiz gün İYİ Parti Buca adayını açıkladı, Suat Nezir. Bundan bir ay kadar önceki yazılarımda isim vermeden Suat Nezir’in İYİ Parti Buca Belediye Başkan adayı olacağını belirtmiştim. İsim vermeme nedenim ise CHP’nin Suat Nezir’in önünü kapatmak ve İYİ Parti’ye geçmemesi için çalışma yapması idi. Bu son güne kadar CHP, Suat Nezir’in İYİ Parti’den aday olmasını engellemeye çalıştı.

Çünkü CHP’nin en büyük rakibi bu yerel seçimlerde diğer partiler değil, Suat Nezir’di.

Suat Nezir, Buca ilçesinde sevilen bir siyasetçi, geçen dönem CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu Buca Belediye Başkan adayı olarak Suat Nezir’i göstermişti, ama bu gerçekleşmedi. Sebebi ise basit. Suat Nezir aday gösterilince o dönem Buca Belediye Başkanı olan Levent Piriştina’nın hesaplarını kontrol edeyim dedi ve olan oldu.

CHP’nin İzmir Milletvekili Tuncay Özkan bu durumu görünce Suat Nezir’e adaylıktan el çektirdi, Buca CHP bu durum karşısında karıştı! Tuncay Özkan Buca için Erhan Kılıç’ı aday gösterdi ve seçtirdi. Bu durum karşısında ise CHP Genel Merkezi sesiz kaldı.

Suat Nezir uzun yıllar Bucaspor kulübünde futbol oynamış, siyasi yaşamında dört dönem Buca Belediyesi İmar Komisyonu üyeliği, iki dönem de İmar komisyon Başkanlığı’nda bulunmuş birisi. Suat Nezir Boşnak kökenli bir ailenin oğlu, evli ve üç çocuk babası. Buca halkı tarafından çok sevilen bir kişi.

İşin ilginç yanı, Buca Belediye Başkan adayları diğer adaylar gibi ithal değil, çoğu Buca’da oturan kişiler ve göçmen ağırlıklı, yaşları da birbirlerine denk sayılır.

Bu seçim Buca’da, partilerden çok adayların yarışı olacak izlenimi veriyor, neticeyi 31 Mart akşamı göreceğiz.

**

İzmir’de adaylar saha çalışmalarına başladılar, bazı ilçelerde CHP adaylarına itirazlar oluyor, “İthal aday” istemiyoruz diyorlar ama bu ithal adaylar da sahaya inip çalışmaya başladılar. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Karşıyaka adayı İsmail Çiftçioğlu gazetemiz muhabirlerinden Doğukan Fikri Fidan’a verdiği demeçlerde ‘Karşıyaka hizmete hasret’ diyor. Haklı bence, Karşıyaka Belediye Başkanı olan Dr. Cemil Tugay geçtiğimiz dönemde belediyenin eski borçlarını kapatmakla uğraştı.

Yılan hikayesine dönen Karşıyaka Stadı sorunu konusunda ise İsmail Çiftçioğlu, “Karşıyaka Stadı bizim en büyük hayalimiz, bu işin takipçisi olacağız. Hamza Dağ Başkanımla bu konuyu çözeceğiz” diyor. Bu seçim partilerin adaylarının vaat zamanı. Seçmen, adayken verilen sözlerin seçildikten sonra yerine getirilmesini istiyor. Seçilenler vadettikleri şeyleri mutlaka yerine getirmeli. Seçildikleri zaman verilen sözlerin yerine getirilmesi, seçmen tarafından isteniyor, verilen sözler mutlaka yerine getirilmeli…