Wells Fargo, dünya ekonomisinde önemli bir oyuncu olarak dikkat çeken ve doların geleceği konusunda önemli tahminlerde bulunan kuruluşlardan biridir. Son dönemde doların seyri ve değeri, finansal piyasaların yakından takip ettiği konular arasında yer alıyor. Wells Fargo'nun dolar tahmini ise ekonomik verilerin ve piyasa analizlerinin ışığında şekilleniyor. Peki Wells Fargo nedir? Wells Fargo'nun dolar tahmini ne oldu? İşte detaylar...

Wells Fargo nedir?

Wells Fargo, ABD'nin San Francisco, California'daki 420 Montgomery Street merkezli bir halka açık şirkettir. Şirket, 1852 yılından bu yana bankacılık, finansal hizmetler ve sigorta sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Wells Fargo, müşterilerine varlık yönetimi, aracılık hizmetleri, bankacılık ürünleri, emtia ticareti, kredi kartları, hisse senedi alım satımı, finans ve sigorta, döviz ticareti, vadeli işlem ve opsiyon ticareti, yatırım yönetimi, para piyasası işlemleri, risk yönetimi, hazine ve güvenlik hizmetleri, sigortacılık ve servet yönetimi gibi geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır.

Wells Fargo'nun dolar tahmini ne oldu?

ABD'nin köklü bankalarından Wells Fargo, dolar kuruna ilişkin yeni bir tahminde bulundu. Banka, doların zirve noktasına ulaştığını ve 2025 yılında hızla gerileyeceğini öngördü.

172 yıllık geçmişiyle dikkat çeken Wells Fargo, Türk Lirası'na ilişkin uzun vadeli olumlu görüşlerini güçlendirdiğini belirtti. Banka, yerel seçimlerin sona ermesiyle birlikte 4 yıl boyunca seçimsiz bir döneme girileceğini ve ekonomi politikasında ortodoks bir tutumun devam edeceğini vurguladı. Bu durumun Türk Lirası için olumlu bir ortam yaratacağını öne süren banka, Merkez Bankası'nın para politikasındaki sıkılaştırma sürecinin de piyasa katılımcılarının Türk varlıklarına ilgisini artırdığını ifade etti.

Banka, dolar/TL kurunda zaman zaman volatilite yaşanabileceğine işaret ederken, Türk Lirası'nın yıl sonuna kadar güçlenebileceğine inandığını açıkladı. Tahminlerine göre, doların 2025 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren 30 liranın altına gerileyeceği öngörülüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ