Mart ayının gelmesiyle birlikte TÜİK, enflasyon verilerini kamuoyuyla paylaştı. Türkiye'nin ekonomik nabzını belirleyen bu veriler, vatandaşlar arasında geniş yankı uyandırdı. Özellikle enflasyonun seyri, hanehalkı bütçelerini doğrudan etkilediği için büyük önem taşıyor. Ayrıca kira artış oranları da her dönem olduğu gibi merak konusu oldu. Mart ayının enflasyon ve kira artış oranlarını belirlemesiyle birlikte, vatandaşlar gelecek döneme ilişkin ekonomik planlarını gözden geçirecekler. Mart ayı kira artış oranı 2024 ne kadar oldu? TÜİK duyurdu: Mart ayı enflasyon verileri açıklandı.TÜİK'in duyurduğu veriler, Türkiye'nin ekonomik geleceği hakkında önemli ipuçları sunacak. Yanıtlar haberimizde yer alıyor...

Mart ayı kira artış oranı 2024 ne kadar oldu? 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre; iş yerlerinde uygulanabilecek tavan zam oranı yüzde 57,50 oldu. Konutlarda ise yüzde 25 zam sınırı Temmuz ayına kadar devam ediyor.

Mart Ayı Enflasyonu Yüzde 3,16 Arttı: TÜİK verilerine göre, enflasyon mart ayında yüzde 3,16 oranında artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 68,50 seviyesine yükseldi. TÜİK'in mart ayı enflasyon verilerini açıklamasıyla bu ay iş yerlerinde uygulanabilecek tavan zam oranı belirlendi.

Konut Kiralarında Yüzde 25'lik Zam Uygulaması Devam Ediyor. On iki aylık ortalamaya göre hesaplanan tavan zam oranı yüzde 57,50 oldu. Konut kiralarında ise yüzde 25’lik tavan zam uygulaması 2 Temmuz 2024’e kadar sürecek.,

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Tüketici Fiyat Endeksi'nin (E-TÜFE) mart ayında yüzde 5,68 arttığını kaydetti. 1 Nisan'da açıklanan İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, İstanbul'da mart ayında önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 3,93, toptan fiyatlar ise 3,78 arttı. Yıllık bazda değişim ise, perakendede yüzde 78,25, toptan fiyatlarda ise yüzde 63,21 oldu. Böylelikle aylık enflasyon serisi 57 aya yükseldi.

TÜFE'deki değişim 2024 yılı mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,16, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,50 olarak gerçekleşti. En az giyim ve ayakkabı, en çok eğitim artış gösterdi.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim, 2024 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,14, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,86, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,89 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 62,61 olarak gerçekleşti.

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından enflasyonun öngörüleri doğrultusunda mart ayında gerilediğini yazdı.

Kaynak: HABER MERKEZİ