İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Kundakçı Gelir, iyot eksikliğinin neden olabileceği hastalıklar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Gelir, "Kişinin ihtiyacı olan iyot miktarı yaşa göre farklılık gösterebilir. Günde ortalama 150 mikrogram iyot alınması gerekirken, hamile ve emziren kadınlarda bu ihtiyaç 250-300 mikrograma kadar çıkabilir" dedi.

İyot eksikliğinin en önemli belirtisinin tiroid büyümesi (guatr) olduğunu belirten Dr. Gelir, "Tiroid bezine yeterli miktarda iyot aktarılmadığında, tiroid bezi ihtiyacımız olan tiroid hormonunu üretemez" ifadelerini kullandı. Dr. Gelir, iyot eksikliğinin diğer belirtilerini ise "Boyundaki tiroid bezlerinde şişlik ve guatr, yorgunluk ve halsizlik, saç dökülmesi, ciltte kuruma, kilo alımı ve boğulma hissi" olarak sıraladı.

Yapılan araştırmaların, son 30 yıl içerisinde insanlardaki iyot düzeylerinin yaklaşık yüzde 50 azaldığını gösterdiğine dikkat çeken Dr. Gelir, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya genelinde 2 milyardan fazla kişide iyot eksikliği bulunduğunu ve bunların yaklaşık 50 milyonunun ciddi semptomlar yaşadığını belirtti. Dr. Gelir, WHO tarafından iyot eksikliğinin çocuklarda beyin ve zeka gelişiminin önlenebilen en yaygın ve en kolay önlenebilen sebebi olarak kabul edildiğini, iyot eksikliği nedeniyle yeterli zeka gelişimi gösteremeyen en az 30 milyon çocuk bulunduğunu vurguladı.

İdrar testiyle iyot eksikliğinin belirlenebildiğini dile getiren Dr. Gelir, iyot eksikliğinin uygun beslenme destekleri ve besinlerle tamamlanması gerektiğini ifade etti. İyotlu tuz kullanımının da iyot eksikliğini gidermenin bir yolu olduğunu belirten Dr. Gelir, "İyot eksikliğini gidermek için kabak, sarımsak, şalgam, ıspanak gibi sebzeler, morina, mezgit ve ton balığı gibi balıklar, süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri, çilek gibi besinlerden yararlanabilirsiniz" dedi.

Muhabir: CANAN KAYA