Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) düzenlediği 1. Lig heyecanı, sezonun sona ermesine az bir süre kala doruk noktasına ulaştı. Futbol tutkunlarının merakla beklediği soru ise; TFF 1. Lig'den Süper Lig'e kaç takımın yükseleceği oldu. İşte detaylar:

Süper Lig'e kaç takım çıkacak?

TFF 1. Lig, 18 takımın mücadele ettiği çift devreli lig usulüne göre oynanıyor. Sezon boyunca takımların gösterdiği performans sonucunda belirlenecek olan Süper Lig'e yükselme hakkı, lig tablosunda alınacak sıralamalarla belirlenecek.

Sezon sonunda TFF 1. Lig'de 16., 17. ve 18. sıraları alan 3 takım TFF 2. Lig'e düşecek. Ancak, asıl merak edilen kısım, Süper Lig'e yükselecek takımların kimler olacağı.

TFF 1. Lig'de 1. ve 2. sıraları alan 2 takım doğrudan Süper Lig'e yükselecek. Ancak, 3., 4., 5., 6. ve 7. sıraları alan toplam beş takım arasında yükselme hakkı için çekişme yaşanacak. Bu 5 takım, Play-Off Müsabakaları'nda birbirleriyle mücadele edecek.

Play-Off Müsabakaları'na doğrudan katılmaya hak kazanan takım, lig tablosunda 3. sırada yer alan ekip olacak. Diğer takımlar ise lig tablosundaki sıralamalarına göre eşleşecekler. Bu eşleşmeler sonucunda kazanan takımlar, bir üst tura yükselecek ve finale adını yazdıracaklar.

Final müsabakası, tarafsız bir sahada tek maç eleme usulüyle oynanacak. Normal süresi berabere sonuçlanırsa, uzatmalar oynanacak. Uzatma devrelerinde de eşitlik bozulmazsa, kazanan takım penaltı vuruşları sonucunda belirlenecek. Finalin galibi ise Süper Lig'e yükselen 3. takım olacak.

Kaynak: Haber Merkezi