Sütün dengeli beslenme için önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade eden Dyt. Edanur Usta, memeli canlılar için ilk besin kaynağının anne sütü olduğunu ve kemik kütlesi oluşumu açısından önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, insanların yetişkinlik döneminde de farklı türdeki memeli canlıların sütünden yararlandığını ve süt ürünlerinin dengeli beslenmenin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Sütün genellikle beslenmede önemli bir protein kaynağı olarak yer aldığını dile getiren Dyt. Usta, sütün doğal bir kalsiyum kaynağı olduğunu ve fosfor, magnezyum, çinko, selenyum gibi diğer bazı mineraller açısından da zengin olduğunu söyledi. Ayrıca, içerisinde A, D, E, tiamin ve riboflavin gibi vitaminlerin bulunduğunu ekledi.

Sütün faydalarına değinen Dyt. Usta, süt ürünlerinin kalsiyumdan zengin olmaları nedeniyle çocuklarda diş ve kemik sağlığını desteklediğini, yetişkinlerde ise kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türlerinden korunmada, iştah yönetiminde destek olduğunu belirtti.

GÜNLÜK 3 PORSİYON SÜT ÜRÜNÜ ÖNERİSİ

Süt tüketiminin önemi konusunda konuşan Dyt. Usta, Türkiye Beslenme Rehberi'ne göre 7 yaş ve üzeri tüm bireylerin günlük üç porsiyon süt ve ürünleri tüketmelerinin önerildiğini ancak 15 yaş ve üzeri bireylerin bu önerileri karşılamadığını belirtti.

Son yıllarda bitkisel sütlerin popülaritesinin arttığına dikkat çeken Dyt. Usta, bu sütlerin süt ve süt ürünleri grubundan sayılmadığını ve içeriklerinin farklı olduğunu söyledi. Ayrıca, bitkisel sütlerin lezzet açısından çeşitlilik isteyen, sütün hazmıyla ilgili zorluk yaşayan veya vegan bireyler için alternatif olarak kullanılabileceğini belirtti.

Süt alımından kaynaklanan olumsuz reaksiyonlar hakkında bilgi veren Dyt. Usta, laktoz intoleransı ve inek sütü proteini alerjisinin bu reaksiyonlardan bazıları olduğunu belirterek, bu durumlarla ilgili önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Süt tüketimiyle ilgili endişelerin olduğunu ifade eden Dyt. Usta, sütün içerdiği doymuş yağın kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini ancak bu endişelerin net bir şekilde kanıtlanmadığını ve hiçbir besinin tek başına bir hastalığı önleyemeyeceğini belirtti.

Hangi süt çeşidinin tüketilmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulunan Dyt. Usta, yetişkinlik döneminde bağırsak florasını desteklemek için fermente ürünlerin tüketimine öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Muhabir: Özge Uğulu