Psikolog Anıl Özcan, düzenli ve zamana yayılmış bir çalışma programının kaygıyı azaltacağını belirterek, küçük tekrarlar ve periyodik tekrarların öğrenmeyi pekiştireceğini ve stres seviyesini düşüreceğini ifade etti. Ayrıca, protein, su, sebze ve meyvelerin kaygıyı dengeleyen etkiye sahip olduğunu ve düzenli tüketilmesinin fiziksel ve zihinsel sağlığı destekleyeceğini vurguladı.

Uyku almanın ve dinlenmenin sınav öncesinde zihinsel ve fiziksel olarak tazelenmeyi sağlayacağını söyleyen Özcan, dinlenmiş bir beynin sınavda daha iyi performans gösterebileceğini belirtti. Derin nefes alma, meditasyon ve diğer gevşeme tekniklerinin stresi azaltabileceğini ve sakinleştirebileceğini ekledi. Ayrıca, ortamı havalandırarak da rahatlamanın sağlanabileceğini ifade etti.

Ailelerin de çocuklarının sınav kaygısıyla başa çıkmalarına yardımcı olabileceğine değinen Özcan, destekleyici olunması, olumlu motivasyon sağlanması, stresi azaltmalarına yardımcı olunması, planlama ve hazırlık sürecinde destek olunması, başarıların değerlendirilmesi gibi tavsiyelerde bulundu.

Özcan, bu yöntemleri uygulayarak sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetilebileceğini ve başarılı sonuçlar elde edilebileceğini belirterek, tüm sınava girecek öğrencilere başarılar diledi.

Muhabir: Özge Uğulu