Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak 31 Aralık'a kadar mesleki deneyim şartının olmadığı yetki belgesi başvurularını mümkün kılıyor. Bu değişiklik, taşınmaz ticareti gelir veya kurumlar vergisi ödeyen işletmelerin yanı sıra meslek odası kaydı bulunan tüm işletmeleri kapsıyor. Ayrıca, Bakanlık, süreyi 6 aya kadar uzatabilecek.

Hedef kayıt dışı faaliyeti önlemek!

Resmi Gazete'de bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bu değişikliğin emlak sektöründe kayıt dışı faaliyetleri önlemek, haksız rekabeti engellemek ve tüketici mağduriyetlerini önlemek amacıyla yapıldığı belirtildi. Yönetmeliğin 2018'den bu yana yürürlükte olduğu ve sektördeki belirli zorlukları gidermeyi amaçladığı da vurgulandı.

"Yetki belgesi almakta zorluk yaşanıyordu"

Açıklamada, "Yönetmelikle, taşınmaz ticaretinin Bakanlık tarafından yetki belgesi alan işletmeler tarafından yapılması öngörüldü ancak taşınmaz ticaretiyle uğraşan emlak işletmelerinin, mesleki deneyim şartını sağlayamamaları nedeniyle yetki belgesi almakta zorluk yaşadıkları anlaşıldı" denildi. Bu nedenle, mevzuat değişikliğiyle yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve sektörün beklentilerinin karşılanması hedeflendi.

Düzenlemenin, özellikle kayıt dışılığı ve haksız rekabeti önlemeyi amaçladığı belirtilirken, halihazırda yetki belgesi olmayan emlak işletmelerinin, idari para cezasından kaçınmak için bu fırsattan yararlanarak en kısa sürede yetki belgesi almalarının önemine dikkat çekildi.

Kaynak: Haber Merkezi