Slovakya Başbakanı Fico'ya saldırı düzenleyen kişinin kimliği belli oldu. Saldırganın 71 yaşındaki Juraj (George) Cintula olduğu belirtiliyor. Peki, Juraj Cintula kimdir, kaç yaşında ve mesleği nedir? Detaylar haberimizde!

Juraj Cintula Kimdir?

Slovakya'nın edebiyat dünyasının önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilen 71 yaşındaki Juraj (George) Cintula'nın hayatı ve çalışmaları merak konusu oldu. Emekli bir şair olan Juraj, Slovakya muhalefet partisi Yenilikçi Slovakya'ya yakınlığı ile bilinmektedir.

Juraj Cintula'nın Çalışmaları

Levicli şehirde yaşayan ve üç şiir kitabı ile bir romana imza atan ünlü edebiyatçı, 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren "Dúha" isimli bir edebiyat topluluğunun kurucu üyelerindendir. Ayrıca, 2015 yılında Slovak Yazar Derneği'nin bir üyesi olarak da kayıtlara geçmiştir.

Şiddet Mağduru Ünlü Şair Juraj Cintula'nın Dramı

1953 doğumlu Juraj Cintula'nın hayatı, 2016 yılında bir alışveriş merkezinde yaşadığı dramatik bir olayla sarsıldı. Güvenlik görevlisi olarak çalışırken narkotik maddelerin etkisi altında olan bir genç tarafından saldırıya uğrayan Cintula, ağır yaralanarak psikolojik travma yaşadı. Bu olayın ardından, Juraj Cintula "Şiddete Karşı Hareket" grubunu oluşturarak mücadeleye başladı ve hareketin resmi kaydı için imzalı ve mali destek topladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ