İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Mayıs ayı meclis toplantısının ikinci oturumu, meclis toplantılarının her ay farklı ilçede düzenlenmesi kararının ardından Torbalı'da gerçekleştirildi. Geçmişi 6 bin yıla uzanan Metropolis Antik Kenti'nde yapılan toplantıda, kentteki tarihi kazılara verilen destek ve kültürel, tarihi ve turistik mekanların önemi üzerinde duruldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Tugay, tarihi eserlerin gün ışığına çıkarılması çalışmalarının arttırılması gerektiğini belirtti.

Toplantıda ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan toplu ulaşımda ilk binişten sonraki 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapılmasına olanak tanıyacak sisteme ilişkin teklifin Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME) reddedilmesi de gündeme geldi. Başkan Tugay, bu konuda geniş bir bilgilendirme yaparak, "Halkımızın gündeminde 90 dakika vardı. Biz onu UKOME'ye gönderdik. Çoğunluk belediyede değil. Hükümetin müdürlerinin oylarıyla 90 dakika kararı 15'e 13 reddedildi" şeklinde konuştu.

Başkan Tugay, İZBAN'ın yaşadığı mağduriyete dikkat çekerek, "Rayların bakımı, seferlerin aksamasında gerekçe olarak İZBAN gösterildi. Bilmiyorlar ki o raylar Devlet Demiryolları'nın rayları ve biz onlar için kira ödüyoruz. İZBAN'ın toplu ulaşımdaki payı yüzde 14. Bunun dışındaki sistem yüzde 86. Deniyor ki, 'siz bu 90 dakika kararını alırsanız İZBAN mağduriyet yaşar'. Belediyenin yaşadığı mağduriyetle ilgilenmiyor kimse" ifadelerini kullandı.

Başkan Tugay, bu kararın tekrar tekrar gündeme getirileceğini ve halkın isteği doğrultusunda hareket edileceğini vurgulayarak, "Biz üzerimize düşeni yaptık, yapıyoruz ve yapacağız. O karara hayır oyu veren arkadaşlarımızın öncelikle vicdanlarına seslenmek gerekir" şeklinde konuştu.

TALİMAT SABAH SAATLERİNDE SOSYAL MEDYADAN

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde ikinci parti konumuna düşerek büyük bir yenilgi yaşayan AK Parti'de en büyük başarısızlıklardan biri de İzmir'de olmuştu. Seçim öncesi Kordon'da alkol içen vatandaşlarla sık sık görüntü veren Hamza Dağ, hükumetin ekonomi politikalarının vatandaşı yoksullaştırdığını kabullenmeden 5 kuruşa muhtaç edilen insanların daha az yol parasını seçim vaadi haline getirerek İzmir içi toplu ulaşımda 90 dakikayı geri getireceği sözünü vermişti. Büyük bir farkla seçimi kaybeden Hamza Dağ, bugün sabah saatlerinde, "İzmir’de toplu taşımada 90 dakika uygulaması, seçim sürecinde vaatlerimizden biriydi. UKOME gündemine geldiğinde büyükşehir belediyesi olarak sübvanse etmek suretiyle hayata geçireceğimizi ifade etmiştik. Sübvansiyon olmaksızın bunu UKOME gündemine getirmek sorumluluktan kaçmaktır, topu taca atmaktır ve İZBAN’a kaldıramayacağı bir mali yük yüklemektir. 90 dakika uygulaması İzmirli hemşehrilerimiz için büyük bir ihtiyaçtır, şarttır. Teknik olarak sübvansiyonun hangi kurum ve kuruluşlarca karşılanacağı net bir şekilde protokol altına alınmalıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuda taşın altına elini koymalıdır" ifadeleriyle vatandaşı bunaltan ekonomik kriz ve enflasyonu kabul ederek bütün yükünü CHP'nin kazandığı İzmir Büyükşehir Belediyesine yıkarak UKOME'de çoğunluğu sağlayan iktidar kanadına, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin UKOME'ye 90 dakika ücretsiz aktarma teklifini reddetme teklifini üstü kapalı da olsa vermiş oldu. 

İZBAN BAHANE RED ŞAHANE

Hamza Dağ'ın paylaşımında "İZBAN’a kaldıramayacağı bir mali yük yüklemektir" sözleri vatandaşların dikkatini çekti. Hükumet, belediye ortaklığında olan İZBAN'da uzun yıllar 90 dakika ücretsiz aktarma uygulaması geçerli olurken vatandaşlar, ekonomik krizin iktidar tarafından açıkça dile getirilmese de bu şekilde ifade edildiğini söyledi.

Muhabir: Feyaz Tatar