Tenis dünyasının en prestijli turnuvalarından biri olan Roland Garros, sadece spor tutkunlarının değil, aynı zamanda genel izleyicilerin de dikkatini çeken bir etkinlik. Ancak, adını taşıyan bu önemli turnuvanın arkasındaki isim ve mekan hakkında pek bilgi sahibi olmayanlar için merak uyandırıcı bir konu. Roland Garros kimdir? Roland Garros Stadyumu nerede yer alır? İşte bu soruların yanıtları ve daha fazlası haberimizde!

Roland Garros kimdir?

Roland Garros, 6 Ekim 1888'de Fransa'nın Saint-Denis, Réunion kentinde doğmuş bir havacı ve I. Dünya Savaşı sırasında tanınmış bir savaş pilotudur. Havacılık kariyerine 1909'da başlamıştır ve savaş öncesinde bile adı havacılık dünyasında yankı uyandırmıştır. Garros, uçağıyla ABD ve Güney Amerika'yı ziyaret etmiş ve 1913'te Fransa'nın Fréjus şehrinden Tunus'un Bizerte şehrine durmaksızın uçarak, Akdeniz'i geçen ilk Fransız pilot olmuştur.

I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle Garros, Fransız ordusuna katılmıştır. O, tarihe geçen bir adımı olan uçağına pervane arasına monte ettiği makineli tüfekle bilinir. Ancak 18 Nisan 1915'te Almanlar'a esir düşmüştür. Şubat 1918'de esaretten kaçarak Fransız ordusuna yeniden katılmıştır. Ne yazık ki, 5 Ekim 1918'de kuzey Fransa'da Ardennes yakınlarında uçağı düşmüş ve hayatını kaybetmiştir.

1928'de Fransa Açık tenis turnuvasının düzenlendiği stadyuma Stade Roland Garros adı verilmiştir. Ayrıca doğduğu yer olan Réunion adasının Sainte-Marie yerleşiminde Roland Garros Havalimanı bulunmaktadır.

Roland Garros stadyumu nerede?

Paris'teki tenis kortları kompleksi olan Stade Roland Garros, adını Fransız havacı Roland Garros'tan almıştır. Bu kompleks, 1928'de Fransa'nın Davis Kupası'ndaki ilk savunmasına ev sahipliği yapmak amacıyla inşa edilmiştir. Günümüzde ise Fransa Açık olarak bilinen bir turnuvaya ev sahipliği yapmaktadır. Roland Garros kompleksi, 15.000 kişiye kadar oturma kapasitesine sahiptir.

Bu 13,5 hektarlık alan, üç büyük kapasiteli stadyumu, Les Jardins de Roland Garros'u, büyük bir restoran ve bar kompleksi, Le Village basın ve VIP alanı, Fransa Ulusal Eğitim Merkezi (CNE) ve tenis tarihini anlatan iki dilli, multimedya müzesi Tenniseum'u içerir. Toplamda 20 kort bulunmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ