Tarihçi, yazar ve akademisyen Prof. Dr. Özlem Kumrular (50) geçen sene İsviçre’nin Zürich kentinde trafik kazası geçirmişti. Kaza sonrasında uzun bir süre yoğun bakımda tedavi gören Kumrular, dün hayatını kaybetmişti.

Prof Dr Ozlem Kumrular Son Yolculuguna Ugurlandi (1)

Son yolculuğuna uğurlandı

Kumrular için Üsküdar’da bulunan Valide-i Cedid Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törende, Kumrular’ın annesi İffet Kumrular ve babası İsmail Kumrular cami avlusunda taziyeleri kabul etti. Törene Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Kumrular’ın yakın arkadaşı tarihçi Pelin Batu ve meslektaşları, akrabaları ve sevenleri katıldı.Öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazı sonrasında Kumrular, Nakkaştepe Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

Prof Dr Ozlem Kumrular Son Yolculuguna Ugurlandi (2)

"Çok yetenekli bir tarihçiydi"

Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Hazin bir olay, çok yetenekli bir çocuk, çok yetenekli bir tarihçiydi. Kısa zamanda öğrenirdi, bir sürü diller bilir, bunlarla tetkikat yapmıştır. Akdeniz tarihi, muhtelif memleketlerin donanma tarihi, mutfağa varana kadar. Kendince hayat dolu ve farklı biriydi, mutlu yaşamaya çalışırdı, cemiyet ona uyar mıydı o konularda bilemiyorum. Tabi ki bizim için bir kayıp. Yaşasaydı mutlaka değer çok daha iyi anlaşılacaktı" şeklinde konuştu.

Özlem Kumrular kimdir? Özlem Kumrular öldü mü?

"O kısacık hayatına 20’ye yakın kitap, 11 dil ve çok fazla anı bıraktı"

Cenaze töreni boyunca göz yaşlarına hakim olamayan Pelin Batu, "Özlem benim son yıllarda en yakın arkadaşlarımdan bir tanesiydi. Bana en çok ilham veren insanlardan bir tanesiydi. O kısacık hayatına 20’ye yakın kitap, 11 dil ve çok fazla anı, gezi ve güzellikler bıraktı. Bir kere ben, bir arkadaşı olarak onun kaybını çok derinden hissediyorum ama bir de ülkemiz adına böyle insanlar kolay yetişmiyor, o kadar farklı bir yazardı. En son dedektif romanını yazıyordu. Ondan önce biz bir program çekiyorduk, onun pilotunu hazırlayıp yayınlayacaktık" ifadelerini kullandı.

Özlem Kumrular

"Çok büyük bir kayıp"

Batu, "Birlikte Romanya’ya gittik, vampir tarihi anlattı. Hep kimsenin düşünmediği şeyleri yapıyordu. Gerçekten çok büyük bir kayıp ve çok erken kaybettik. Onun gibi bir insanın tekrar yetişmesi ve olması inanın çok zor. Nevi şahsına münhasır, müstesna bir kadındı. Annesi ve babası burada, ailesine sabır dilerim. Herhalde dünyadaki en büyük acıdır anne ve babasının yaşadığı şey, başımız sağ olsun" dedi.

Kaynak: DHA