Avrupa'nın çeşitli ülkelerindeki arşivlerden elde ettiği belgelerle "Dünyada Türk İmgesi", "Türk Korkusu", "İslam Korkusu" ve "Osmanlı Habsburg Düellosu" gibi araştırma kitapları yazan Özlem Kumrular kimdirÖzlem Kumrular öldü mü? Detaylar haberimizde...

Özlem Kumrular Kimdir?

Özlem Kumrular, 1974 yılında İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ve İspanya'da Salamanca Üniversitesi'nde eğitim gördü. İspanya kaynaklarına dayanan Türk ve Osmanlı tarihi araştırmalarıyla tanındı. Yazdığı "İslam Korkusu" ve "Osmanlı Habsburg Düellosu" gibi araştırma kitapları farklı dillere çevrildi.

Ayrıca "Kösem Sultan", "Haremde Taht Kuranlar - Nurbanu ve Safiye Sultan" ve "Sultanın Mutfağı" gibi tarihi kurgusal romanlar yazdı. Ulusal Kanal'da "Zaman Treni" adlı programı sundu ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde akademisyen olarak çalıştı.

Bir süre önce akademisyenliği bırakarak kitap çalışmalarına yoğunlaşmış ve çeşitli ülkelerde kültür turlarında rehberlik yapmaya başlamıştı. Son olarak "Heidi’nin Dünyasına Yolculuk" sloganıyla düzenlenen İsviçre kültür turuna katılmıştı.

Özlem Kumrular öldü mü?

Geçen yıl İsviçre'nin Zürih kentinde geçirdiği trafik kazası sonrası hastanede tedavi gören Prof. Dr. Özlem Kumrular, uzun süre yoğun bakımda tedavi görmektedydi.  Kumrular, Haziran 2023'te Zürih, İsviçre'de geçirdiği trafik kazasının ardından İstanbul'da bir hastanede bir yılı aşkın süredir tedavi görmekteydi. Dün 29 Mayıs günü, 50 yaşında, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi