Pasaport, yurtdışına çıkarken sınır kapılarındaki polis makamlarına ibraz etmeye mecbur olduğumuz bir evrak. İlk düzenlemenin yürürlüğe girdiği 1867’den bu yana yurtdışına çıkmak veya Türkiye’ye girmek için pasaport almak zorundayız. Diplomatik pasaport, Hususi damgalı pasaportlar, Hizmet damgalı pasaport ve Umuma mahsus pasaportlar olmak üzere çeşitleri var.

Pasaport Nedir?. Pasaport başvurusu yapmadan bu yazıyı mutlaka okuyun. Pasaport çıkarma başvuru süreci ortalama 5-10 dk içinde tamamlanıyor.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Öğrenciler İçin Harçsız Pasaport Nasıl Alınır (2)

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır

Pasaport başvurusunun yaş ayrımı gözetilmeksizin şahsen yapılması gerekiyor. Pasaport ücretini internetten online veya bankalara yatırıp, yine internetten veya telefonla pasaport randevusu aldıktan sonra, nüfus müdürlüklerine 2 adet biyometrik fotoğraf ve TC Kimlik Kartınızla gitmeniz yeterli.
Nüfus Müdürlüklerinde ilk olarak biyometrik veri işlemleri sağlanıyor, daha sonra biyometrik fotoğraf ve imza isteniyor. Önceleri Emniyet Genel Müdürlüğünden pasaport çıkarılıyordu. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvurusu Nüfus Müdürlüklerine yapılıyor.

Pasaport kaç günde çıkar, kaç günde elinizde olur bunu düşünerek başvuru yapmanızda fayda var. Türkiye’de internet adresinden yaptığınız başvurular 1 haftada onaylanıyor ve 3 gün içerisinde de verdiğiniz adrese yollanıyor. Yurt dışından alınacak pasaport ise 7 ila 10 gün arasında size ulaşıyor. Yoğunluk olmaması durumunda 5 ile 7 gün arasında pasaport işlemleri tamamlanıyor.
Plananmış bir seyahatiniz varsa pasaportun kaç günde gelir hesabını iyi yapın. Bazen çip sorunları, yüksek talep gibi nedenlerle pasaport süreci oldukça yavaşlayabiliyor. Pasaportun elinize geçmesi 15 gün veya 1 aya çıkabiliyor. Tembellik yapmayın ve pasaportunuzu zamanında çıkartın.

Geçit Yok nerede çekildi? Geçit Yok filmi konusu ve oyuncuları Geçit Yok nerede çekildi? Geçit Yok filmi konusu ve oyuncuları

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Öğrenciler İçin Harçsız Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Pasaport için gerekli belgeler hazırlanıp, internetten pasaport randevu alarak 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı/TC Kimlik kartı ile başvuru yapabiliyorsunuz. İlk defa pasaport almak için aşağıdaki evrakları çıkarmanız gerekiyor. Pasaport yenilemek için de aynı evrakları hazırlıyorsunuz.

Biyometrik 2 adet fotoğrafınız
TC Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanınız
Varsa eski pasaportunuz
Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)
Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi

Öncelikle bir fotoğrafçıya gidip pasaport için fotoğraf çektireceğinizi söyleyin. Yeni pasaport için arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf çektirmek zorunlu. Eski tarz fotoğraflar geçerli değil. Bu fotoğraflarda tam karşıya bakıyorsunuz, gülümsemeden normal duruşla fotoğrafınız çekiliyor.

Kravat zorunlu değil. Küpenizi ve kolyenizi çıkartın. En fazla 6 ay önce çekilmiş biyometrik fotoğraflar geçerli. Daha önceki pasaportunuzda ve vizenizde kullanmış olduğunuz, nasılsa kimse anlamaz dediğiniz, 6 aydan uzun süreli fotoğrafınız varsa kullanmayın, gidin yeni fotoğraf çektirin.
Sistemde 6 ay önceden kayıtlı biyometrik fotoğrafınız varsa ehliyet ve pasaport için yeniden fotoğraf götürmenize gerek yok. Yeni çipli kimlik kartı için parmak izi ve imza verdiyseniz, bunlar pasaport almak için de geçerli. Pasaport için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra e-pasaport randevu alma işlemine geçin.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Öğrenciler İçin Harçsız Pasaport Nasıl Alınır (4)

Pasaport Ücretleri 2023

Pasaport başvuru randevuları internet üzerinden veya telefonla yapılabiliyor. Ancak pasaport ücreti, internet başvurusu öncesinde vergi dairesine, PTT şubelerine, belirtilen bankalara veya internet vergi dairesine ödenmesi gerekiyor. Ne kadar süreli pasaport çıkarmayı düşünüyorsanız pasaport ücretleri de ona göre değişiyor.
Öncelikle kaç yıllık pasaport çıkaracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Pasaport süresi en az 6 ay en fazla da 10 yıl oluyor. Ben 6 aylık pasaport alınmasını tavsiye etmiyorum. Pasaport süresi 3 aydan az kalınca birçok ülkeye girişte sorun çıkabilir. Dünyanın en pahalı pasaportu olsa da mümkünse 10 yıllık çıkartın.
Öğrenciyseniz, öğrenci pasaportu almak için veya yeşil pasaportu hakkettiyseniz Yeşil Pasaport almak için bankaya sadece defter parası ödüyorsunuz. Bu iki pasaport türü için harç ödemeniz gerekmiyor. Bordo Pasaport harcını ise banka yerine online da ödeyebilirsiniz.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Öğrenciler İçin Harçsız Pasaport Nasıl Alınır (1)-1

Pasaport çıkarma ücreti ne kadar? 2023

SÜRE    HARÇ MİKTARI    DEFTER ÜCRETİ    TOPLAM ÖDENECEK
6 Ay    1.034,55 TL    501,00 TL    1.535,55 TL
1 Yıl    1.512,45 TL    501,00 TL    2.970,15 TL
2 Yıl    2.469,15 TL    501,00 TL    2.147,10 TL
3 Yıl    3.507,75 TL    501,00 TL    4.008,75 TL
4+ Yıl    4.943,25 TL    501,00 TL    5.444,25 TL

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Öğrenciler İçin Harçsız Pasaport Nasıl Alınır (1)

Pasaport Ücretleri Nasıl Ödenir

Pasaport ücretlerini internetten online olarak veya anlaşmalı bankalarla ödeyebilirsiniz. Ben her zaman online ödeme yapmanızı tavsiye ediyorum. Evinizin veya işyerinizin yakınında vergi dairesi varsa ödemeyi buraya da yapabilirsiniz. Online ödeme gibi kolaylık varken diğer seçeneklere bakmayın bile.
İnternetten pasaport harcı yatırma: İnternet vergi dairesine girin (ivd.gib.gov.tr). Sol alt köşedeki ‘Harç ve değerli kâğıt bedeli’ butonunu tıklayın. Açılan pencereden ‘Pasaport harcı ödeme‘ bağlantısını tıklayın. Gerekli bilgileri ve size en yakın vergi dairesini seçin. Sonraki adıma geçin, kredi kartıyla pasaport defter bedeli ve harcını ödeyin.

Pasaport harcı ödeyebileceğiniz anlaşmalı bankalar: PTT Şubeleri, Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım, Alternatif Bank, Anadolubank, Denizbank, FibaBanka, Finansbank, Garanti Bankası, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odeabank, Şekerbank, Ziraat, TEB, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi, Ziraat Katılım.
Öğrenciyseniz ve 25 yaşını doldurmadıysanız harçsız pasaport çıkartabiliyorsunuz. Görülen kurumlardan getirilen ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş belgeler öğrenci belgesi olarak kabul ediliyor. Pasaport Kanunu uyarınca kişilerden yaş farkına bakılmaksızın (Bebekler de dahil) tüm pasaportlarda fotoğraf bulunması zorunlu.
Ödeme sonrası pasaport için gerekli evrakları hazırlayıp pasaport başvurusu yapıyorsunuz.

Ödeme yaptığınıza dair dekontu gerektiğinde göstermek üzere muhafaza edin. Biyometrik fotoğrafınızı hazırladınız, pasaport ücretini ödediniz ise pasaport başvurusu için randevu alma adımına geçiyorsunuz.
Pasaport Randevusu Nasıl Alınır
Pasaport başvurusu bulunduğunuz İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine yapılıyor. Pasaport başvurularınızı adres kaydınızın olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne yapma zorunluluğunuz yok. Başvurularınızı herhangi bir müdürlükten de yapabilirsiniz. Telefonla veya internetten randevu alarak gitmeye çalışın. Randevu almadan direk gidip fiş alarak da başvurabilirsiniz.

Randevu gününden önce pasaport ücretini vergi dairesine, bankaya veya internet vergi dairesine ödeyin. Aldığınız randevuya gidemeyecekseniz mutlaka, randevu saatinizden en az yarım saat önce randevunuzu iptal edin. Yoksa tekrar almak için 15 gün geçmesi gerekecek hiçbir randevu verilemez. Randevu tarihinizi dikkatle takip edin ve randevu saatinden yarım saat önce ilgili müdürlükte olmaya çalışın.
Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır
Harç ödemden öğrenci pasaportu alabilmeniz için öğrencilik hayatınızın devam ediyor olması gerek. Ne de olsa dünyanın en pahalı pasaportuna sahibiz ve öğrenci bütçesi için bu korkunç yüksek bir meblağ. 25 yaşın altındaki her öğrenci harçsız pasaport alabilir. Sadece pasaport defter bedelini ödemeniz gerekiyor.
Harçsız pasaport başvurusu için okulunuzdan öğrenci belgesi çıkarın. Belgeyi okuldan ya da E-Devlet üzerinden alabilirsiniz. Öğrenci belgesini son 60 gün içinde alınmış olması şart. 18 yaşından küçükler, en çok 5 yıllık pasaport çıkartabiliyor.
Pasaport, 25 yaşına bastığınızda geçerliliğini yitirecek şekilde alabiliyorsunuz. En az 6 aylık geçerli pasaport çıkartabileceğinizi düşünürseniz 24,5 yaşından sonrası için pasaport verilmediğini aklınızda bulundurun.

Pasaport Teslimi Nasıl Yapılıyor

Pasaport teslimi adresinize yapılıyor. Standart uygulama olarak, pasaportunuzun basımı gerçekleştirildikten sonra 56 il merkezine 1 gün, diğer il merkezlerine 2 gün, ilçe merkezlerine ise en geç 4 iş günü içinde PTT kargo tarafından teslimi yapılıyor. Pasaportunuz sie ya da başvuru esnasında belirlediğiniz kişiye teslim ediliyor.

Teslim edilmeyen pasaportlar 10 gün kadar PTT şubesinde bekletiliyor. Eğer 10 gün içinde teslim almazsanız müracaat ettiğiniz başvuru nüfus müdürlüğüne teslim ediliyor. Eğer pasaport için aciliyetiniz varsa Ankara Yenimahalle’de yer alan Pasaport Teslim Merkezine gidip elden alabilmeniz mümkün. Twitter NVİdestek hesabına özelden sorarsanız da yardımcı oluyorlar. Hatta buradan yaptığınız başvuruları öne aldıkları dahi söyleniyor.
Sabah erken saatte sıraya girmeniz gerekiyor. Çünkü sırf bu iş için şehir dışından sizin gibi gelen pek çok kişi olabiliyor. Sıra size geldiğinde TC Kimlik numaranızı vererek kayıt açtırıyorsunuz. Size söylenen saate buraya tekrar gelerek pasaportunuzu teslim alıyorsunuz. Eğer siz tekrar gidip alamayacaksınız başvuruda verdiğiniz isim gidip alabilir.

E-Devlette “Basım öncesi kontrol aşamasındadır” notuyla karşılaştığınızda bu yolla işleri hızlandırabilirsiniz. embellik yapmayın ve pasaportunuzu zamanında çıkartın. Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama linkinden gelişmeleri takip edebilirsiniz. Maalesef 199’u aramak pek de etkili olmayabiliyor.
Pasaport başvurusu nasıl yapılır adım adım bilgi vermeye çalıştım. Özetle biyometrik 2 fotoğrafınızı çektirin, internet veya bankadan pasaport ücretini ve harcını ödeyin. Nüfus müdürlüklerinden online veya telefonla randevu alın veya direk gidip başvurun. Tüm süreci e-devlet üzerinden takip edebiliyorsunuz.

Kaynak: Haber Merkezi