96’ncısı düzenlenecek Oscar Ödülleri’nin adayları belli oldu. 2023 yılına damga vuran filmlere adaylıklar yağarken, bazı adaylıklar ise tartışma yarattı. Oscar’a aday olacağı şüphesiz olan Christopher Nolan’ın Oppenheimer filmi 13 adaylık alırken, yıla damga vuran bir diğer yapım olan Poor Things ise 11 adaylıkla Oppenheimer’ı takip etti. Tartışma yaratan yapım ise Oppenheimer ile aynı gün vizyona girerek güzel bir rekabet yakalayan Barbie filmine 8 adaylık gelmesi ve filmin asıl başrolüne, yani Margot Robbie’ye hiçbir adaylık getirmemesi oldu. Barbie filminin asıl konusunun, erkek egemen dünyanın eleştirisi olduğunu “Ataerkil düzen ve Barbie” yazımda anlatmıştım. 

Dilek Köşe Foto (3)

Filmde Ken karakterine hayat veren Ryan Gosling’e “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” adaylığı verildi. Ayrıca bununla da sınırlı kalınmadı. “En İyi Orijinal Şarkı” kategorisinde ise yine “I’m Just Ken” şarkısıyla Barbie’ye gitti. Yani koskoca kadın ana karakterli filmde sadece erkek karakterin dahil olduğu sahneye adaylık verildi. Bu durum ise filmin asıl anlatmak istediği konuyu açığa çıkardı. 

Filmde Ryan Gosling’i hiç beğenmediğimi diğer yazımda da dile getirmiştim. Bu haberi aldığımda ise Oscar’ın sürekli tartışmalar yaratan adaletsiz ödül sistemini bir kez daha görmüş olduğumuzu anladım. DolayIsıyla önceleri gerçekten heyecan uyandıran Oscar Ödül Töreni’nin artık sadece adaletsiz ve çıkar ilişkisine dayalı bir sistemi olması nedeniyle bir okul piyesinde verilen ödüllerden hiçbir farkı kalmadı benim için. Bunu feministlik olarak anlayacak kişiler olabilir. Bu feministlik değil, adaletsiz bir düzenin eleştirisidir. Adaylıkları belirleyen komiteyi tebrik eder, bir sonraki Oscar’da tüm adaylıkları erkeklere vermelerini temenni ederim..