Neptün'ün ötesinde, Güneş Sistemi'nin en uzak noktasında, bilim insanları şaşırtıcı bir keşif yaptılar: bir uzay aracı tarafından incelenen Arrokoth adlı cismin yüzeyinde şeker türlerine rastlandı. ABD'li ve Fransız bilim insanları, bu küçük ve düzensiz şekilli cismin kızıl renkteki yüzeyinde glukoz ve diğer şeker türlerini tespit etti.

Bu keşif, yaşamın kökenine dair önemli ipuçları barındırabilir. Arrokoth gibi "şeker dünyaları", erken Dünya'ya organik moleküller taşımış olabilir, bu da yaşamın nasıl başladığına dair teorilere yeni bir bakış açısı getiriyor.

Arrokoth, Neptün'ün ötesinde Güneş'in etrafında dönen Kuiper Kuşağı'nın bir parçası. İki nesnenin çarpışması sonucu oluşan bu cisim, düzleşmiş bir kar topuna benzeyen şekle sahip. Bilim insanları, bu cismin yüzeyinin sıradışı renginin sebebini açıklamak için çalışmalarını sürdürüyorlar.

Geçmiş çalışmalar, 2019'da ziyaret edilen Arrokoth'un yüzeyinde bol miktarda donmuş metanol bulunduğunu göstermişti. Bu metanolün iyonlarla etkileşime girmesi sonucu yüzeyin kızıl renk aldığı keşfedilmişti.

Yapılan yeni bir çalışmada, bilim insanları metanol buzunu enerjik elektronlarla birleştirerek Arrokoth'un rengini taklit etmeye çalıştılar. Deneyler, ışınlanmış metanol buzlarının içerisinde glukoz ve riboz gibi şekerle ilişkili bileşiklerin bulunduğunu ortaya koydu.

Bu bulgular, erken Dünya'da yaşamın evrimi için önemli olan önbiyotik moleküllerin kaynağını oluşturabileceğini işaret ediyor. Araştırmacılar, bu tür kimyasalların Kuiper Kuşağı nesnelerinden Dünya'ya nasıl geldiğini anlamaya çalışıyorlar. Kısa periyotlu kuyrukluyıldızların büyük bir kısmının Kuiper Kuşağı'ndan geldiğini belirten araştırmacılar, bu tür kuyrukluyıldızların, erken Dünya'ya şeker ve diğer organik bileşikler getirmiş olabileceğini öne sürüyorlar.

Kaynak: Haber Merkezi