Gümüşhaneli Muhammed Nayir Erzincânî Hoca, yaşamının 94. yılında aramızdan ayrıldı. Peki, Muhammed Nayır hoca kimdir, neden öldü? Detayları öğrenmek için okumaya devam edin...

Muhammed Nayır hoca vefat mı etti?

Gümüşhaneli Muhammed Nayir Erzincânî Hoca, Erzincan'ın önde gelen kişilerinden biri olarak biliniyordu. 94 yaşında hayatını kaybeden Erzincânî, Tarikat-i Aliyye-i Nakşibendiyye-i Halidiyye kolunun Şeyh Muhammed Maşuk hazretlerinin halifesi olarak tanınıyordu. Kökenleri Gümüşhane'nin Çayırardı köyüne dayanan Erzincânî, uzun bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele ediyordu.

Erzincânî'nin cenazesi, yarın öğlen namazını takiben Erzincan Mengücek Gazi Araştırma Hastanesi Karşısı'ndaki Hace Muhammed Nayır Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

Muhammed Nayır Hoca

Şeyh Muhammed Nayır (k.s), son dönem mutasavvıarından biri olarak biliniyordu. 1930'da Gümüşhane'nin Çayırardı köyünde doğan Nayır, çocukluğunda Ou Fikri Hoca'dan hafızlık eğitimi almaya başlamış olsa da sağlık sorunları nedeniyle bu eğitimi tamamlayamamıştı. Daha sonra tekrar ilimle ilgilenmeye başlayan Nayır, Arapça dersleri aldı ve İstanbul'a yerleşti. İstanbul'da çeşitli hocalardan eğitim aldıktan sonra tasavvufi eğitimini Hacı Süleyman Efendi'den aldı. Askerlik sonrası imamlık görevine başladı ve daha sonra Muhammed Maşuk Efendi'ye bağlandı.

Nayır'ın şiirleri ve tasavvufi sohbetleri, Abdurrahman Tariktaroğlu tarafından "Erzincanlı Muhammed Nayır: Hayatı ve Fikirleri" adlı bir eserde toplandı.

Kaynak: Haber Merkezi