Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonda düşüş için önemli bir tarih belirledi. Şimşek, enflasyonda kalıcı bir düşüş trendinin haziran ayında başlayacağını ifade etti. Şimşek, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, "Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek" şeklinde konuştu.

Mehmet Şimşek 'Dezenflasyon Sürecine Giriyoruz' (2)

Bakan Şimşek'in açıklamasıyla birlikte, enflasyonla mücadelede umut verici bir döneme girildiği vurgulandı. Piyasaların öngörülerine göre, önümüzdeki 12 ay içinde enflasyonun yüzde 33,2'ye, 24 ay içinde ise yüzde 21,3'e gerilemesi bekleniyor. Şimşek, mali disiplinin güçlendirilerek dezenflasyon sürecine verilen desteğin artacağını ve fiyat istikrarına ulaşmak için kararlı bir şekilde çalışacaklarını da belirtti.

Bakan Şimşek'in bu açıklamalarıyla birlikte, ekonomi aktörleri ve vatandaşlar arasında enflasyonla mücadele konusunda olumlu bir hava oluştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ