Alaşehir'in gözde kiraz üretim bölgesi Uluderbent Mahallesi, renkli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bu yıl düzenlenen "En Güzel Kiraz Yarışması", bölgenin gurur kaynağı oldu.

Uluderbent Kiraz Festivali'nin bir parçası olan yarışma, 72 yetiştiricinin katılımıyla gerçekleşti. Ziraat mühendisleri ve ihracatçıların yer aldığı jüri, renk, tat, boyut ve sap uzunluğu gibi kriterlere göre kirazları titizlikle değerlendirdi.

Mustafa Kavcı'nın emeğiyle yetiştirdiği kiraz, birinciliği kucaklarken, ikincilik Burhan Korkmaz'a, üçüncülük ise Şevket Tıknaz'a gitti.

Ruyada Kiraz Yemek Ne Anlama Gelir 6281

Kavcı, duygularını dile getirerek, "Kirazlarımıza bir yıl boyunca özenle baktık, budama ve işçilik konusunda titizlikle çalıştık." şeklinde konuştu.

Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ise, üreticilerin özenle yetiştirdiği ürünlerin yarıştığını belirterek, "Uluderbent bölgesi, 450 rakımıyla öne çıkıyor ve bazı noktalarda 600'e kadar yükselebiliyor. Bu iklim, kiraz yetiştirmek için son derece elverişli. İhracatçılarımız, bu bölgeden elde ettikleri ürünleri dünya pazarlarına sunarak ülkemize ekonomik katkı sağlıyorlar ve istihdama önemli bir destek sunuyorlar. Üreticilerimize, emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir yıl diliyorum. Yarışmanın birincileri kadar, bütün kirazlarımız birinci sınıf." dedi.

Kaynak: AA