Türkiye'nin dikkat çeken isimlerinden biri olan Masum Türker, geniş kitlelerin merakla takip ettiği bir isim haline geldi. Ancak pek çok kişi, Masum Türker'in kim olduğu ve hangi mesleği icra ettiği konusunda detaylı bilgi arayışında. Bizde haberimizde Masum Türker kimdir? Masum Türker mesleği ne? sorularının yanıtlarını derledik...

Masum Türker kimdir?

Masum Türker, 1951 yılında Mardin'de doğmuş bir Türk siyasetçi ve eski Demokratik Sol Parti Genel Başkanıdır. Arapça konuşan Türkmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirmiştir ve ardından çeşitli önemli görevlerde bulunmuştur.

Kariyeri boyunca Yeminli Mali Müşavirlik, Türkiye Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odalar Birliği Genel Başkanlığı, Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) Eğitim Komitesi Üyeliği gibi önemli pozisyonlarda yer almıştır. Ayrıca Gazete Sahipleri Derneği Başkanlığı, Gazi Üniversitesi Bolu İdari Bilimler Fakültesi öğretim görevliliği gibi görevlerde de bulunmuştur.

Siyasi kariyerine Anavatan Partisi'nden İstanbul-Sarıyer belediye meclis üyeliği ile başlamıştır. Daha sonra Demokrat Merkez Partisi'nde Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve sonrasında Demokratik Sol Parti'den (DSP) milletvekili seçilmiştir.

2000 yılında TBMM'de Susurluk Dosyası'yla ilgili önemli bir rol üstlenmiş ve dikkat çekmiştir. Ayrıca Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak da görev yapmıştır.

Türker, DSP'de genel başkanlık yapmış ve partinin genel sekreterliği görevini de üstlenmiştir. Akademik alanda da başarılı olan Türker, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmaktadır ve halen siyasi ve akademik alanlarda aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Masum Türker mesleği ne?

Masum Türker Türk siyasetçi, eski Demokratik Sol Parti Genel Başkanı'dır.. 2009-2015 yılları arasında Demokratik Sol Parti'nin genel başkanlığını yapmıştır.

Kaynak: HABER MERKEZİ