Zafer Partisi, Türkiye siyasi arenasında önemli bir konuma sahip olan bir parti olarak dikkat çekiyor. Ancak, Zafer Partisi'nin kuruluş tarihi ve kurucuları hakkında bilgi edinmek isteyenler için detaylar oldukça önemli. Partinin ne zaman kurulduğu ve kim tarafından kurulduğu, siyasi görüşleri ve hedefleri hakkında daha fazla bilgi sunmamıza yardımcı olacak temel bilgiler arasında yer alıyor. Peki Zafer Partisi ne zaman kuruldu? Zafer Partisi kim kurdu? İşte detaylar...

Zafer Partisi ne zaman kuruldu?

Zafer Partisi, 26 Ağustos 2021 tarihinde Ümit Özdağ liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren bir siyasi partidir. Parti, ay yıldız şeklinde tasarlanan bir meşale tasviri bulunan amblemiyle tanınır. TBMM'de temsil edilmemektedir ve genel başkanı Ümit Özdağ'dır.

Zafer Partisi'nin kökeni, bir dönem gençlik kolu olan Ayyıldız Hareketi'ne dayanır. Resmi olarak kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na sunarak 26 Ağustos 2021'de kurulmuştur. 2023 genel seçimlerinde ATA İttifakı içinde yer alarak seçimlere katılan parti, yüzde 2,23 oy alarak TBMM'de temsil hakkı elde edemedi.

Parti, ülkedeki göçmenlerin kendi ülkelerine geri gönderilmesini destekler. Genel başkan Ümit Özdağ, parti olarak tarikat ve cemaatlerin bürokrasiden temizleneceğini, mafyanın devlet ve toplum üzerindeki etkisini tasfiye edeceğini, sürdürülebilir planlı kalkınma ekonomisine geçileceğini, başbakanlık ve bakanlık bürokrasilerinin tekrar oluşturulacağını ve parlementer demokrasiye geçileceğini açıklamıştır. Özdağ ayrıca, Zafer Partisi'nin "Atatürk'ü, Atatürk'ün düşüncelerini ve Cumhuriyet'in kuruluş felsefesini temsil ettiğini" vurgulamıştır.

Parti, Türkiye'ye etkisi olduğunu düşündüğü Suriye İç Savaşı'ndan beri sığınmacı politikalarını eleştirerek ve Türk milliyetçiliği düsturunu benimseyerek ortaya çıkmıştır. Özellikle AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın politikalarına karşı bir muhalefet hattı oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, parti lideri Ümit Özdağ, kuruluş amacını ve partisinin politikalarını çeşitli platformlarda ve yazılarında detaylı bir şekilde açıklamıştır.

Zafer Partisi kim kurdu?

2021 yılında Özdağ, parti kurma çalışmalarına başladı ve Ayyıldız Hareketi'ni başlattı. 26 Ağustos 2021'de kendisinin genel başkanlığında Zafer Partisi kuruldu. Özdağ ve Zafer Partisi, halkın sığınmacılar konusundaki şikâyet ve düşüncelerini siyasete taşıyarak gündeme getirdi.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ