Fransız siyasetinin renkli simalarından biri olan Jean-Marie Le Pen, adını sık sık duyduğumuz isimlerden biridir. Ancak pek çoğumuzun aklında hala birçok soru işareti bulunuyor. Kimdir bu Jean-Marie Le Pen ve yaşını kaçınıyor? Merak edenler için işte cevaplar.

Jean Marie Le Pen kimdir?

Fransa'nın aşırı sağ siyasi figürü ve Ulusal Cephe'nin kurucusu olan Jean-Marie Le Pen, 20 Haziran 1928'de Bretonya'nın La Trinité-sur-Mer kasabasında orta hâlli bir balıkçı ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası, II. Dünya Savaşı sırasında Almanların döşediği mayınlardan birine çarpan teknesinde hayatını kaybetti, bu da Le Pen'i 14 yaşında yetim bıraktı ve kavgacı doğası nedeniyle okul değiştirmeye zorladı.

Fransız direniş hareketine katıldığı II. Dünya Savaşı'nın ardından Paris Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı ve orduya katılarak Birinci Çinhindi Savaşı'na gönderildi. Siyasi bilgiler ve hukuk alanında eğitim gördükten sonra, 1971'de Fransa'daki Anarşist Hareket üzerine bir tezle mezun oldu.

Le Pen, 1956'da Pierrette Lalanne ile evlendi ve üç kız çocuğu ile dokuz torun sahibi oldu. Ancak, 1987'de olaylı bir şekilde boşandıktan sonra Lalanne, Le Pen'i küçük düşürmek amacıyla Playboy dergisine çıplak pozlar verdi. Siyasi kariyeri boyunca, Le Pen sık sık tartışmalara yol açtı ve 1986'da parti içinde önemli bir güç kaybı yaşadı.

Le Pen, siyasi kariyerine üniversite yıllarında öğrenci grubu liderliğiyle başladı ve 1965'te Ulusal Meclis'e seçilerek yükseldi. 1972'de Ulusal Cephe'yi kurdu ve aşırı sağcı politikalarıyla dikkat çekti. Göç dalgası ve ekonomik zorluklar, Le Pen'in 1980'lerde popülerliğini artırdı. Ancak, 2002'de Fransa başkanlık seçimlerinin ilk turunda ikinci sırayı alarak şaşkınlık yarattı. Rakibi Jacques Chirac, ikinci turda % 82 oy alarak tekrar başkan seçildi.

2007'deki başkanlık seçimlerinde % 10 oy alarak dördüncü oldu ve 2011'de Ulusal Cephe liderliğini kızı Marine Le Pen'e devretti. Jean-Marie Le Pen, Fransa'nın siyasi arenasında uzun süre tartışmalı bir figür olarak kaldı ve aşırı sağcı görüşleriyle tanındı.

Jean Marie Le Pen kaç yaşında?

Jean-Marie Le Pen, 20 Haziran 1928'de doğdu. 2024 yılı itibariyle 95 yaşındadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ