Sanat tutkunlarının araştırdığı önemli bir isim olan Ressam Orhan Zafer, Türk resim sanatının önemli temsilcilerinden biridir. Ancak, Ressam Orhan Zafer kimdir? Ressam Orhan Zafer ödülleri nelerdir? İşte, merak edilen detaylar ve sanatçının kazandığı çeşitli ödüller hakkında bilgiler...

Ressam Orhan Zafer kimdir?

Orhan Zafer, 1971 yılında Trabzon'da doğdu. Eğitim hayatına 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Resim Bölümü'nden mezun olarak başladı. Resim sanatının yanı sıra karikatür ve fotoğraf sanatına da ilgi duyan Zafer, sanat kariyerinde önemli başarılar elde etti.

On kişisel sergi ve birçok karma sergi ve organizasyona katılan sanatçı, ulusal ve uluslararası arenalarda birçok ödül kazandı. Üçü uluslararası sekiz ödülü ulusal ve bir özel ödül olmak üzere toplamda on iki ödül sahibi oldu.

Ressam Orhan Zafer Kimdir Ressam Orhan Zafer Odulleri (2)

Ayrıca ulusal düzeyde birçok sergi organizasyonuna imza atan Orhan Zafer, Türkiye Karikatürcüler Derneği, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği ve Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği gibi önemli kuruluşların yönetim kurulu üyesidir. Eserleri, birçok kez müzayedeyle satılmış ve çeşitli resmi ve özel müzelere kabul edilmiştir.

Sanatçı, Bilkent Sanat Sokağı'nda Türkiye'de ilk defa gerçekleşen kişi adına özel galeri projesi kapsamında Ankara'da "Orhan Zafer Galeri" adına özel bir galeri açmıştır. Ayrıca, sanatsal özel bir boya markası olan 'ozblue-ozmavi'yi 2015 yılında piyasaya sürerek sanat dünyasına mavi rengin tescillenmesine katkı sağlamıştır.

Ressam Orhan Zafer Kimdir Ressam Orhan Zafer Odulleri (3)

Ressam Orhan Zafer ödülleri

Ordu Güzel Sanatlar Lisesi'nde uzman sanat eğitimcisi ve Resim Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Sanatsal çalışmalarını "atölyeMavi" adlı atölyesinde sürdürmektedir.

Sanatçının kişisel sergileri arasında "Düş" adlı sergi Kültür Merkezi'nde (1998), "Ey Gönül" adlı sergi Viyana'da (2010), "Ayyüzsüzleri" adlı sergi Kalkan Kültür Evi'nde (2013), "Harmonik Düşler I" adlı sergi Dibeklihan Sanat Köyü'nde (2015) ve "Mavinin Gizemi" adlı sergi Emin Antik Galeri'de (2016) yer alır.

Ressam Orhan Zafer Kimdir Ressam Orhan Zafer Odulleri (1)

Jüri görevleri arasında Trabzon Belediyesi Ulusal Karikatür Yarışması, Ordu Valiliği 'Dört Mevsim Ordu' Ulusal Fotoğraf Yarışması ve Ulusal Altın Çizgi Güzel Sanatlar Liseleri arası Desen Yarışması gibi birçok ulusal ve uluslararası organizasyon bulunmaktadır.

Orhan Zafer'in aldığı ödüller arasında "Tarihi Evler Ulusal Karikatür Yarışması"nda birincilik ödülü (2005), "Kuraklık, Su Uluslararası Karikatür Yarışması"nda birincilik ödülü (2008) ve "Kıbrıs Modern Sanatlar Müzesi Gümüş Anahtar Ödülü" (2020) gibi prestijli ödüller bulunmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi