İZSU Genel Müdür Yardımcısı Serdar Sadi, kanal ve dere temizliği çalışmalarının düzenli olarak devam ettiğini vurgulayarak, özellikle koku sorunundaki iyileşmenin fark edildiğini ifade etti. Şehrin içinden geçen ve körfeze dökülen 33 dere yatağı bulunduğunu belirten Sadi, dere yataklarına çöken alüvyon, kentsel çöpler ve organik malzemelerin yağmurlarla birlikte derinleşen kirlilik ve sıcaklık etkisiyle geçici bir koku sorununa neden olduğunu açıkladı.

HALKAPINAR ARAP DERESİ'NDEKİ TEMİZLİĞE ÖNCELİK VERİLİYOR

Sadi, 26 Mayıs Pazar günü yaşanan yağış sonrası temizlenen derelere tekrar kentsel çöplerin ve organik malzemelerin biriktiğini belirterek, ekiplerin özellikle Halkapınar Arap Deresi'ndeki temizliğe öncelik verdiklerini söyledi. Halkapınar Arap Deresi'nin bu yıl üçüncü kez temizlendiğini belirten Sadi, İZSU'nun temiz körfez hedefiyle gece gündüz çalışmalarını sürdüreceğini vurguladı.

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'ndeki revizyon ve kapasite artırma çalışmalarının da devam ettiğini belirten Sadi, tesisin kapasitesinin tamamlandığında yüzde 36 oranında artacağını ve Türkiye'nin en büyük arıtma tesisine sahip kenti unvanının yeniden İzmir'e geçeceğini ifade etti.

Muhabir: İPEK KIRCA