İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun 127. toplantısı, Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi'nde gerçekleşti ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'ın ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıda, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası ve İzmir Kalkınma Ajansı yetkilileri projelerini sunarken, Tugay, katılımcılara teşekkür etti ve kurulun kent için önemine vurgu yaptı. Tugay, İzmir'i birlikte yönetmeyi taahhüt etti.

Tugay, seçim döneminde verdiği 25 bin konut sözünün daha da yukarısına çıkmak istediklerini belirtirken, "Şehrimizin deprem açısından riskli bölgelerinin dönüşümünde ve plansız yapılaşan alanların yeniden planlanarak önünün açılmasında daha etkin rol oynamak istiyoruz" ifadesini kullandı.

TUGAY, BAŞKAN ADAYI OLARAK ÖNERİLDİ

Tugay, önümüzdeki hafta yapılacak Türkiye Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği ve Sağlıklı Kentler Birliği seçimlerinde Sağlıklı Kentler Birliği Başkan adayı olarak önerildiğini de açıkladı. Üye belediyelerle birlikte iklim krizi ve çevre konularında çalışacaklarını belirtti.

İEKKK'da kırsal kesimden kentlere göçün olumsuz etkilerine dikkat çeken Tugay, tarımın niteliğini artırmak için çiftçi eğitim programları yapılması gerektiğini vurguladı.

İzmir'in kalkınmasında çeşitlilik gösteren sektörlerin önemine de değinen Tugay, "Tasarım ekosistemini nasıl geliştirebiliriz?" sorusunu ortaya attı.

İzmir Vakfı'nın kenti tanıtma rolüne de vurgu yapan Tugay, "İzmir Vakfı, İzmir'in tanıtımı için heyet oluşturabilir ve dünya kentleri ile köprü kurabilir" dedi.

Muhabir: Doğukan Fikri Fidan