"Hisse Bakiyesi Yetersiz" Ne Anlama Gelir?

Merhaba, borsa eğitim yazılarına devam ediyoruz. Son zamanlarda yatırımcıların sıkça karşılaştığı bir sorunu açıklamak istiyorum: "Hisse Bakiyesi Yetersiz" ne demek? Ayrıca bazı aracı kurumlar tarafından verilen "işlem Bakiyesi Yetersiz" uyarısının anlamını kısaca açıklayacağım.

"Hisse Bakiyesi Yetersiz" Hatası

Aslında, bu durum bir hata değildir. Yatırımcıların bu şekilde sorduğu için bu konuyu ele almak istedim. "Hisse bakiyesi yetersiz" uyarısını görmenizin nedeni, brüt takas işlemi gerektiren bir hisse senedi aldığınızda, aynı gün içinde satmaya çalışmanızdır.

Brüt takas uygulamasına tabi olan bir hisse senedi aldığınızda, en erken ertesi işlem gününde satış işlemi yapabilirsiniz. Borsa kuralları gereği brüt takas uygulanan hisseler, bu şekilde işlem görür.

Yatırımcılar, bu kuralı bilmediği için brüt takas işlemine tabi olan bir hisseyi aynı gün alıp satmak istediklerinde "hisse bakiyesi yetersiz" uyarısı alırlar. İlk sebep budur. Brüt takasa tabi olan bir hisseyi aldığınızda, satış yapabilmek için bir veya iki gün beklemeniz gerekmektedir.

Malatya baraj doluluk oranları 5 Aralık 2023: Malatya barajlarda doluluk oranı nedir? Malatya baraj doluluk oranları 5 Aralık 2023: Malatya barajlarda doluluk oranı nedir?

"Hisse bakiyesi yetersiz" uyarısının ikinci sebebi ise gerçekten elinizde satmak istediğiniz kadar hissenin olmamasıdır. Örneğin, portföyünüzde bulunan 10 adet hisseyi satmak istediğinizde, bu uyarıyı görürseniz, yanlışlıkla 100 yazmış olabilirsiniz. Emir bölümünde belirlediğiniz miktar, portföyünüzde bulunan miktarı aşamaz.

Borsada "Hisse Bakiyesi Yetersiz" konusunu ele aldık. Umarım bu yazı, sorununuzu çözmenize yardımcı olur. Konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ