Sosyal medya kullanıcılarının merakla sorduğu soruların cevapları gün yüzüne çıkıyor! Fransa'nın sınırları içindeki Karadeniz kıyısının benzerliği ve Bretonya'nın konumu, internet kullanıcılarının kafa karışıklığına neden oluyor. Bu gizemli konulara ışık tutmak için detaylı bir araştırma yaptık. Artık merak edenler için soruların cevapları daha net ortada. Fransa'nın Karadeniz'i neresidir? Bretonya nerededir? İşte tüm detaylar...

Fransa'nın Karadeniz'i neresidir?

Bretonya, orta çağın ilk yarısında, 5-7. yüzyıllar arasında, Britanya'daki istilacı Anglosaksonlardan kaçan Kelt kabilelerinin yerleştiği, Fransa'nın 13 bölgesi içinde en batıda olan bölgedir. Briton isminden devşirme bir adı vardır. 3.5 milyona yaklaşan nüfusuyla Bretonya'nın başkenti Rennes şehridir.

Galler milli marşı ile aynı melodide söylenen ve benzer sözlere sahip "Bro Gozh Ma Zadoù" adında gayriresmi bir marşları bulunan Bretonlar, keltik lisanlarını korumuş ve bölgesel bir konseyleri bulunmaktadır. Bölgenin merkezi Rennes şehri olup, St Malo, Dinard, Dinan, Combourg, Ernée gibi önemli yerleşim bölgelerine sahiptir.

Genel olarak bölge halkı tarım, hayvancılık ve balıkçılıkla uğraşmaktadır. Krepleriyle ve galette adı verilen sandviç-krep benzeri yiyecekleriyle tanınırken, cidre gibi yerel içecekleri de mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Manş Denizi'nin kuzeyinde ve Biskay Körfezi'nin güneyinde yer alan Bretonya, Fransa'nın en uzun sahil şeridine sahip bölgesidir.

Bretonya, dört departmenta ayrılmıştır: Côtes-d'Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine ve Morbihan. Bretonya, adını Büyük Britanya'dan gelen Kelt halkı olan Bretonlardan almaktadır. Bu köklü tarih ve zengin kültür, bölgeyi Fransa'nın dikkat çeken bir parçası haline getirmektedir.

Bretonya nerededir?

Bretonya veya Bretanya (Bretonca: Breizh), günümüzde Fransa sınırları içinde kalan, geçmişte bağımsız krallık ve dükalık olan bölge. Kavram ayrıca 6 Kelt halkından biri olan Bretonlar'ı tanımlamak için de kullanılır. Bretonca yaygın olarak konuşulur

Bretonya bölgesi, kuzeyde Manş Denizi (İngilizler tarafından İngiliz Kanalı olarak adlandırılır.) ve güneyde Biscay Körfezi ile çevrili Fransa'nın kuzey bölgesindeki büyük bir yarımadadır. Bölgenin yüzölçümü 34.034 km²'dir. İdari olarak merkezi Rennes olan Ille-et-Vilaine, merkezi Saint Brieuc (Bretonca Sant-Brieg) Côtes-d'Armor, merkezi Vannes (Bretonca Gwened) ve merkezi Brest olan Finistere adlı 4 ile bölünmüştür.

2004 yılı itibarı ile Bretonya'nın nüfusu 4.198.500'dür. Nüfusun %72'si Bretanya Bölgesinde diğer %28'i ise Pays de la Loire bölgesinde yaşamaktadır. 1999 nüfus sayımına göre en büyük yerleşim bölgeleri şunlardır: Nantes (Bretonca Naoned) (711.120 kişi), Rennes (Bretonca Roazhon) (521.188 kişi) ve Brest (Bretonca Brest) (303.484 kişi)

Günümüzde Bretonya denilen bölgedeki insan yerleşimlerinin tarihi geç Paleolitik veya Epi-paleolitik döneme kadar geri gitmektedir. Bölgede Neolitik dönemden kalma megalitler bulunmaktadır. Roma kaynakları Demir Çağı'nda bölgede Veneti, Osismii, Namneti, Coriosoliti ve Riedoni kabilelerinin bulunduğunu kaydetmektedirler.

Bretonya bölgesi MÖ 56'da Julius Caesar yönetimindeki Romalılar tarafından ele geçirildiğinde "Armorika" (Kelt dilinde "sahil bölgesi" anlamına gelen terimin Latinceleşmişi) olarak adlandırılmıştır.

Kaynak: HABER MERKEZİ