Fast limitinin yükselip yükselmediği merak konusu olurken, vatandaşlar bu konuda net bilgi arayışında. Son dakika araştırmaları, fast limitinin indeed arttığına işaret ediyor ancak detaylar belirsizliğini koruyor. Peki, fast limiti ne kadar? İşte, detaylar...

Fast limiti yükseldi mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son duyurusunda yeni nesil anlık ödeme sistemi FAST'te önemli değişikliklerin yapıldığını açıkladı. Buna göre, para transferlerindeki limitler 50 bin liradan 100 bin liraya çıkarıldı.

4 Nisan itibarıyla güncellenen limitler hakkında yapılan duyuruda, TCMB'nin öncülüğünde geliştirilen ve 8 Ocak 2021'de kullanıma sunulan FAST'in, Türkiye'deki ödeme sistemlerine getirdiği yenilikçi bakış açısı ve katmanlı hizmetleriyle, günün her saati güvenli, hızlı ve kolay ödemelerin gerçekleştirilmesine olanak tanıdığı vurgulandı. Ayrıca, nakit ve kartlı ödemelerin yanı sıra alışveriş işlemlerinde alternatif bir seçenek olarak hızla benimsendiği ifade edildi.

Fast limiti ne kadar? 

Duyuruda belirtilen ifadelere göre, Aralık 2023'te planlanan ve FAST kullanıcılarına duyurulan güncellemeler, kullanıcıların sisteme gösterdiği ilgi ve ödeme ekosisteminin ihtiyaçları doğrultusunda 4 Nisan 2024 itibarıyla yürürlüğe girecek. Buna göre, para transferlerindeki limit 50 bin liradan 100 bin liraya yükseltilecek ve FAST-TR karekod kullanılarak gerçekleştirilecek dinamik doğrulamalı iş yeri ödemelerindeki limit ise 100 bin liradan 250 bin liraya çıkarılacaktır.

Kaynak: AA