Nepal ordusu, bu yıl Everest Dağı ve Himalayalar'daki diğer iki zirveden toplamda 11 ton çöp, dört ceset ve bir iskelet toplandığını açıkladı. Temizlik operasyonu, Everest, Nuptse ve Lhotse dağlarında askerlerin 55 gün boyunca çalışmasıyla gerçekleştirildi.

Everest'te elli tondan fazla çöp ve 200 ceset bulunduğu tahmin ediliyor. Sıklıkla "dünyanın en yüksek çöplüğü" olarak anılan Everest'teki temizlik çalışmaları, 2019 yılında kalabalık ve dağcıların zirveye ulaşmak için tehlikeli koşullarda sıra olması kaygıları nedeniyle başlatılmıştı.

Nepal ordusu, bugüne kadar yapılan beş temizlik operasyonunda toplamda 119 ton çöp, 14 ceset ve bazı iskeletlerin toplandığını belirtti. Bu yıl, yetkililer çöpleri azaltmayı, dağcıların izleme cihazları bulundurarak kurtarma faaliyetlerini kolaylaştırmayı ve dağcıların kendi dışkılarını zirveden getirmelerini sağlamayı hedefliyor.

Nepal Dağcılık Turizmi Kurumu Direktörü Rakesh Gurung, BBC'ye yaptığı açıklamada, hükümetin gelecekte çöp gözlemi yapacak dağ devriyeleri oluşturmayı ve daha fazla mali kaynak ayırmayı planladığını söyledi.

Mayıs ayında sona eren ilkbahar tırmanış mevsiminde hükümet, 421 dağcıya zirveye çıkma izni verdi. Geçen yıl bu sayı rekor kırarak 478 olmuştu. Bu sayılara Nepalli kılavuzlar dahil değil. Bu yıl, dağa 600 kişinin tırmandığı tahmin ediliyor.

Bu yıl sekiz dağcı öldü veya kayboldu. Geçen yıl bu sayı 19'du. Gurung, zirveye çıkış izinlerinin küresel ekonomik durum, Çin'in tırmanma izinleri vermemesi ve Hindistan'daki seçimler nedeniyle düştüğünü belirtti. Ayrıca, Nepal Yüksek Mahkemesi'nin hükümete izin sayısını azaltma talimatı vermesiyle, bu sayının daha da düşmesi bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi