Türk siyaset sahnesinde önemli bir yer edinen DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık hakkında merak edilen birçok soru var. Sırrı Sakık kimdir, nerelidir? Bu ve diğer soruların cevaplarına ulaşmak için okumaya devam edin...

DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık kimdir?

1 Ağustos 1957 tarihinde Muş'un Yörecik köyünde Kürt kökenli bir ailede doğan Sırrı Sakık, siyaset sahnesinde önemli bir yer edinmiştir. Turizm sektöründe işletmecilik yapan Sakık, gazetecilik kariyerinde Cumhuriyet ve Vatan gazetelerinde muhabir olarak çalıştı.

Sakık, Demokrasi Partisi ve Demokratik Toplum Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) XIX., XXIII. ve XXIV. dönemlerde Muş Milletvekili olarak görev yaptı ve XXIII. ile XXIV. dönemlerde Başkanlık Divanı İdare Amirliği görevini üstlendi.

Sırrı Sakık, PKK'nın eski üyelerinden Şemdin Sakık'ın ağabeyidir. Ailesi trajik bir olayla sarsıldı; 15 Eylül 2012'de oğlu Sedar Sakık, evinin balkonundan atlayarak hayatına son verdi.

Dem Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık

Sakık, 2002 Türkiye genel seçimlerinde Muş'tan bağımsız milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası tekrarlanan 1 Haziran 2014 seçimlerinde Ağrı Belediye Başkanı olarak seçildi. 2018 Türkiye genel seçimlerinde HDP’nin Manisa milletvekili adayı oldu ancak yine seçimi kazanamadı. 2019 Türkiye yerel seçimlerinde HDP’nin Muş belediye başkan adayı olarak da seçimleri kaybetti.

2023 Türkiye genel seçimlerinde Yeşil Sol Parti'den Ağrı milletvekili adayı olan Sırrı Sakık, bu kez seçilerek TBMM'ye girdi. Sakık, kökleri Mervaniler’in kurucusu Bad’a dayanan Badıkan Aşireti’ne mensuptur.

Kaynak: Haber Merkezi