Antalya'nın tatil merkezi Olimpos'ta, Milli Park içindeki ünlü 'Kadir'in Ağaç Evleri' adlı konaklama tesisi, dün gece çıkan yangında tamamen kül oldu. Ağaç evler, 2007 yılındaki yangında da yanmış ve yeniden inşa edilmişti.

Antalya'yı ağaç ev turizmiyle tanıştıran ve Olimpos'ta turizmi başlatan Kadir'in Ağaç Evleri'nde, saat 03.00 sıralarında yangın çıktı. Henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangına Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ve Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi müdahale etti. Ağaçlar üzerine yapılmış barakalarıyla bilinen dünyaca ünlü 200 yataklı tesisteki yangın, 4 saatte kontrol altına alındı.

Yangının başlamasıyla tesiste bulunan müşterilerin hemen tahliye edildiği, can kaybının olmadığı öğrenildi. Tesisin sahibi Kadir Kaya, gördüğü manzara karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadı.

YANGIN VE SEL FELAKETİ GEÇMİŞİ

Kadir'in Ağaç Evleri'nde ilk yangın 8 Şubat 2007 tarihinde çıkmıştı. O dönem tesis tamamen yanmış ve yeniden inşa edilmişti. Toros Dağları'nın eteğinde yer alan ve uluslararası backpacking camiasında çok popüler olan Kadir'in Ağaç Evleri, 2009 yılında yaşanan sel felaketinde de zarar görmüştü. Selde mekan içerisinde bulunan Öküz Bar tamamen yok olurken, 70 odada hasar meydana gelmişti. Daha önce TNT Dergisi tarafından yeryüzünün en iyi hosteli seçilen Kadir'in Ağaç Evleri tüm dünyada tanınıyordu.

Olimpos'un simgelerinden biri haline gelen Kadir'in Ağaç Evleri'nin ikinci kez tamamen yanması, hem yerel halkı hem de turizmcileri derinden üzdü. Yangının çıkış nedeni ve zararın boyutu ile ilgili incelemeler sürüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ