Cumhurbaşı Erdoğan'ın İstanbul Sarıyer'de 12 Mayıs Pazar günü geçen konvoyuna anlık tepkide bulunduğunu iddia eden 16 yaşındaki kız için karar belli oldu. Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konvoyuna tepki gösteren 16 yaşındaki kız ne ceza aldı? yanıtına ulaşmak için okumaya devam edin...

 16 yaşındaki kız ne ceza aldı?

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, İstanbul Sarıyer'de geçtiğimiz Pazar günü yaşanan olayda, 16 yaşındaki bir kız çocuğu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konvoyunun geçtiği sırada küfür ettiği iddiasıyla bir Cumhurbaşkanlığı korumasının talimatıyla gözaltına alındı. Çocuğun bir gün boyunca gözaltında tutulmasının ardından verdiği ifadesinde, "Bundan 6 ay önce bir kaza atlatmıştım. Olay günü de yaya geçidinde beklerken hızla gelen araca korkup tepki gösterdim. Orada Cumhurbaşkanı da dahil herhangi bir devlet görevlisinin olacağını bilmiyordum. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dahil herhangi bir devlet görevlisine hakaret etmem söz konusu değildir. Ben lise öğrencisiyim ve şimdiye kadar bir suça karışmadım. Daha önce yaşadığım travma nedeniyle tepkim yanlış anlaşıldı ve küfür etmedim. Sadece korkup tepki verdim. Hızla geçen aracın arkasından konvoy gelince ve orada bulunan bir yetkili müdahale edince konvoyun Cumhurbaşkanı konvoyu olduğunu anladım. Suç işleme kastıyla hareket etmedim" şeklinde konuştu.

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimi, çocuğa haftada bir gün imza atması ve yurtdışına çıkış yasağı şartıyla adli kontrol kararı vererek serbest bıraktı. Bu olay, son zamanlarda artan Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamalarıyla dikkat çeken bir dizi benzer vakadan sadece biri olarak öne çıkıyor. Türk Ceza Kanunu'nun 299-301 maddelerine göre geçen yılda 972 çocuk hakkında Cumhurbaşkanı'na hakaret suçuyla ilgili soruşturma açıldığı biliniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ