Cep telefonu kullanıcıları, tarifelerine yapılacak olası zamlarla ilgili endişe ve merak içinde. Teknoloji dünyasında sürekli gelişen ve değişen bir alan olan mobil iletişimde, tarife fiyatlarının ne yönde değişeceği önemli bir soru işareti haline geldi. Peki, gerçekten tarifelere zam geldi mi? Veya gelecek mi? İşte, bu soruların yanıtlarıyla ilgili merak edilenler...

Cep telefonu tarifelerine zam mı yapılacak?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Mobil Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi'ni güncelledi ve cep telefonu tarifelerine önemli bir zam yapıldı. Yeni tarifeye göre, yurt içi aramaların dakikası 3 lira 12 kuruş, yurt dışı aramaların dakikası ise 31 lira 35 kuruş olarak belirlendi.

Tarifelere ne kadar zam yapıldı?

BTK'nın güncellediği tarife cetveline göre, altı ay önce belirlenen tarife fiyatlarına yüzde 28'e varan artışlar yapıldı ve yıllık artış oranı yüzde 65'e çıktı. Yenilenen fiyatlar arasında en dikkat çekici olanı ise 'Numara Değişikliği' hizmetinin fiyatının 136,52 liraya çıkması oldu. Ayrıca, hat devir ücreti 59,83 liraya yükseltildi ve isim/unvan değişikliği fiyatı da 40,86 liraya yükseldi. Faturalarla birlikte gönderilen her bir ayrıntı sayfası için 4 lira 9 kuruş, SMS ücretleri yurt içinde 2 lira 23 kuruş ve yurtdışında ise 5 lira 51 kuruş olarak belirlendi. Bilinmeyen numaraları aramanın dakikalık bedeli ise 8 lira 84 kuruş olarak güncellendi. Ayrıca, yurt dışında ikamet eden vatandaşların getirdikleri cep telefonlarının kayıtsız kullanım süresi artık uzatılabilecek. Yurt dışında ikamet eden vatandaşlar, cihazlarının kayıtsız kullanım süresini 2 defaya mahsus olmak üzere e-Devlet Kapısı üzerinden 180 güne kadar uzatabilecekler.

Kaynak: HABER MERKEZİ