Gelişen sağlık olayları ve aşılama sürecinde, Biontech aşısı alan vatandaşlar tazminat başvurusu süreci hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Biz de bu önemli konuyu titizlikle ele alarak, Biontech aşısı tazminat başvurusuyla ilgili tüm detayları içeren bir haber hazırladık. İşte Biontech aşısı tazminat başvurusu nasıl yapılır? detaylar...

Biontech aşısı tazminat başvurusu nasıl yapılır?

Almanya'da korona aşılarına ilişkin tazminat başvuruları, eyaletlerde sosyal güvenlik, bireysel tazminat ve ağır engellilerle ilgili konulara bakan bakım idarelerine (Versorgungsamt) yapılmaktadır. Aşının neden olduğu zararlardan muzdarip olan bireylerin öncelikle aile hekimine başvurması gerekmektedir. Hekim, aşının potansiyel etkileri olabileceğine dair şüpheleri olan vakaları Federal Aşılar ve Biotıbbi İlaçlar Enstitüsü'ne (Paul Ehrlich Enstitüsü) bildirmektedir. Bu bildirimin ardından birey tazminat başvurusunda bulunabilir ve vaka bir bilirkişi tarafından incelenir. Tazminat kararı, başvuruyu alan bakım idaresi tarafından verilmektedir.

Almanya'da aşı tazminatı başvurularının sayıları eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Saksonya-Anhalt, Thüringen, Brandenburg ve Mecklenburg-Vorpommern'de birkaç yüz başvuru yapılırken, bu sayı Hessen ve Berlin'de 900 civarındadır. Bavyera'da ise 2 bin 500'den fazla başvuru yapılmıştır.

Enfeksiyondan korunma yasasına göre, aşının neden olduğu zarar, alışılmış yan etkilerin ötesinde, kalıcı bir sağlık kaybını içermelidir. Zararın altı aydan uzun süre devam etmesi ve bunun aşı ile ilişkilendirilebileceğine dair şüphe bulunması gerekmektedir. Tazminat başvurusu, sadece korona aşıları için değil, grip aşısı gibi resmi olarak önerilen tüm aşılar için geçerlidir.

Tazminat kazanılması durumunda devlet, büyük tazminatlar ödeyebilir. Ancak bu her vakada spesifik duruma göre belirlenir. Zarar gören kişiye ömür boyu emeklilik maaşı bağlanabilir veya eşinin maddi geçimini üstlenme olasılığı bulunabilir. Aşı nedeniyle mesleğini artık yapamayanlara, sağlıklı olduğu dönemde elde ettiği gelire bağlı olarak bir ödeme yapılabilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ