Yaz aylarının başlamasıyla düğün sezonu açılırken, mutlu bir yuva kurmaya hazırlanan genç çiftleri ise hazırlık telaşı sardı. Bir yandan ev kurmaya çalışan çiftler mobilyalara gelen zamlarla mücadele ederken, diğer yandan düğün için gelinlik ve damatlık arayışına girdi. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle her kaleme gelen zamlar, gelinlik fiyatlarını da vurdu. Gelinliklerin fiyatlarının mağazalarda en düşük 30 bin TL’lerden başladığını gören gelin adayları, en özel günlerinde giyecekleri gelinlikleri kiralama, diktirme veya ikinci elden alma yoluna girdi. Sıfır gelinliklerin 30 bin TL’lerden başladığını ve üzerine yapılacak işleme ve modellerle birlikte bu fiyatın 100 bin TL’leri aştığını kaydeden gelin adayları, ikinci el gelinliklerin daha mantıklı bir tercih olduğunu söyledi.

sivas-atakum-belediyesinden-evleneceklere-mujde-evlenen-gelinlere-ucretsiz-gelinlik-destegi (2)

“Yüzde 30’u kiralıyor”

Gelin adaylarının kiralık gelinliklere talep gösterdiklerini belirten esnaf ise, “Geçen yıla göre fiyatlarda yüzde 50 ve 60 oranında artış var. Gelinlik bakmaya gelen müşterilerimiz fiyatları yüksek görünce kiralık ve ikinci el gelinliklere yöneliyor. Müşterilerin yüzde 30’u gelinliğini kiralıyor. Onu bulamayanlar ise internetten sahibinden ikinci el gelinlik fiyatlarına bakıyor. Tabi bu talepler damatlık için de geçerli. 2 bin TL ve 15 bin TL’ye kadar ikinci el gelinlik satılıyor. Damatlık ise bin TL ile 4 bin TL arasında fiyatlara alıcı buluyor” diye konuştu.

sivas-atakum-belediyesinden-evleneceklere-mujde-evlenen-gelinlere-ucretsiz-gelinlik-destegi (3)

“İkinci ele talep yüksek”

Her gelinliğin fiyatının kumaş malzemesi, işçiliği ve sahip olduğu markaya göre özel olarak belirlendiğini kaydeden esnaf ve tasarımcılar, gelinlik üreticilerinin kendi fiyatlarını pek çok değişkene göre bağımsız bir şekilde belirlediklerini söyledi. Bu nedenle ikinci el gelinlikler için belirli bir maliyet hesabı yapmanın zor olduğunu, ancak standart model ve markalara göre genellikle ikinci el gelinlik modellerinin perakende fiyatın üzerinden ortalama yüzde 50’lik bir indirimle alınabildiğini kaydetti. İkinci el satış sitelerinde yayınlanan fiyatlara göre ise 2 bin TL’lerden başlayan gelinlik fiyatları, gelinliğin ne kadar yıprandığı, eski olduğu ya da hasarlı olup olmadığına göre belirleniyor. Sitelerde gelinliğin yanı sıra damatlık, gelin çiçeği, gelin ve damat ayakkabısı gibi düğünde giyilecek her türlü kıyafetin uygun fiyatlı ikinci elini bulmak mümkün. 

“Dikim fiyatı 15 bin”

Düğün sezonunun açılmasıyla dikim gelinlik siparişlerinin arttığını belirten tasarımcılar, dikim gelinliklerin 15 bin TL’den başlayarak 200-250 bin TL’ye kadar çıktığını vurguladı. 2024 sezonunda gelinlik dikiminde taş, boncuk, dantel gibi birçok malzemenin fiyatlarının arttığının altını çizen tasarımcılar, “Yeni sezonda fiyatların hayat standartlarına göre gayet iyi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü malzeme, tüller çok pahalı ama hayat standartlarına baktığımızda marketler de gıda da pazar da çok pahalı hayatımızda olan her şey el yakıyor” dedi.

Kaynak: Nazlı Şentürk