Türkiye'nin demokratik süreçlerinde yerel yönetimler, halkın doğrudan etkilediği önemli bir role sahip olmuştur. Bu bağlamda, 2024 yerel seçimleri için belediye başkanlığına aday olan isimlerin kimler olduğu ve hangi alanlarda eğitim aldıkları, vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Belediye başkanlarının mezuniyet alanları ve adaylık süreçleri hakkında merak edilen detaylar, şehirlerin geleceği konusunda önemli ipuçları sunuyor.

Belediye başkanları ne mezunu 2024?

Sonuçlar henüz kesin olmasa da, 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde 30 büyükşehir belediye başkanı arasında çoğunlukla mühendisler, avukatlar ve siyasetçilerin yer aldığı belirtiliyor.

Türkiye genelindeki seçim sonuçlarına göre, CHP 14, AK Parti 12, DEM Parti 3 ve Yeniden Refah Partisi 1 büyükşehir belediye başkanlığı kazandı.

Toplam 30 büyükşehir belediye başkanı arasında, 7 mühendis, 6 avukat, 5 siyasetçi, 3 iş insanı, 3 doktor, 2 mimar, 1 öğretmen, 1 turizmci, 1 işletmeci ve 1 ekonomist bulunuyor.

Mühendisler arasında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler bulunuyor.

Belediyelere kimler talip oldu?

Avukatlar arasında ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yer alıyor.

Seçim Kurulu'nun kesinleşen aday listesinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in meslekleri "belediye başkanı" olarak belirtilirken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek "siyaset bilimci" olarak, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar "siyasetçi" olarak kaydedildi.

Doktorlar arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer bulunurken, iş insanları arasında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın yer alıyor.

Mimarlar arasında ise Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan bulunurken, öğretmen, turizmci, ekonomist ve işletmeci olarak sırasıyla Diyarbakır, Muğla, Kocaeli ve Sakarya'dan belediye başkanları seçildi.

Kaynak: Haber Merkezi