Son zamanlarda vatandaşlar, Ayhan Bilgen'in kim olduğunu ve mesleğini araştırıyorlar. Peki, Ayhan Bilgen kimdir, mesleği ne? Konuya yönelik tüm detaylar için okumaya devam edin. 

Ayhan Bilgen kimdir?

Ayhan Bilgen, 28 Ocak 1971'de Sarıkamış'ta doğmuştur. Bilgen, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden kamu yönetimi alanında mezun olmuş ve Hacettepe Üniversitesi'nde Sosyoloji Bölümü'nde yüksek lisans yapmıştır. Gazetecilik kariyerine Mazlum-Der'in Ankara Şube Başkanı ve genel yönetim kurulu üyesi olarak başlamıştır. Ayrıca Özgür Gündem ve Evrensel gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır. 2006 yılında Mazlum-Der'in 7. Genel Kurulu'nda genel başkanlığa seçilmiştir.

Ayhan Bilgen Kimdir Meslegi Ne

Ayhan Bilgen mesleği ne?

Ayhan Bilgen bir Türk gazeteci ve siyasetçidir. Kars belediye başkanlığı dahil olmak üzere Halkların Demokratik Partisi'nden bir süre siyaset yapmıştır. Ayrıca Türkiye'nin Sesi Altınçağ Partisi'nin de kurucu genel başkanıdır.

Siyasi kariyerinde, HDP'nin çeşitli kademelerinde yer almış ve Kars Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girmiştir. Ancak, 2017'de Diyarbakır'da tutuklanmış ve çeşitli suçlamalarla yargılanmıştır. 2019'da HDP'den Kars belediye başkanı seçilmiş, ancak 2020'de tutuklanmış ve yerine bir vali kayyum olarak atanmıştır.

Ayhan Bilgen Kimdir Meslegi Ne3

Bilgen, 2021'de HDP'den ayrılmış ve ardından Türkiye'nin Sesi Partisi'ne katılmıştır. 2022'de parti adı Türkiye'nin Sesi Altınçağ Partisi olarak değiştirilmiştir.

Kişisel olarak, İngilizce bilen Bilgen evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: Haber Merkezi