Türkiye'nin tanınmış siyaset bilimcilerinden biri olan Altan Tan'ın kariyeri ve etkisi üzerine merak edilenler artıyor. Tan, uzun yıllardır akademik alanda ve medyada siyasetin çeşitli yönleri üzerine yaptığı analizlerle biliniyor. İşte Altan Tan kimdir? Altan Tan mesleği ne? tüm detaylar haberimizde...

Altan Tan kimdir?

Altan Tan, Türk yazar ve siyasetçidir ve 11 Eylül 1958'de Batman'da doğmuştur. Ailesi aslen Mardinlidir; kökenleri Midyat'ın Narlı köyüne dayanır, ancak bir kan davası nedeniyle 1840'larda Midyat-Estel'e göç etmişlerdir. Dedesi Hacı Yusuf Tan 1948'de Estel'den ayrılmıştır ve aile fertleri Diyarbakır'a ya da İstanbul'a yerleşmiştir.

Annesi Türk olan Altan Tan'ın babası Bedii Tan ise Kürt kökenlidir ve 12 Eylül Darbesi döneminde Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde işkence görerek hayatını kaybetmiştir. Altan Tan eğitimini Diyarbakır Mehmetçik İlkokulu'nda tamamlamış, ardından Diyarbakır Maarif Koleji'ni bitirmiş ve 1981'de Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Fakültesi'nden mezun olmuştur. Askerlik hizmetini 1982-1984 yılları arasında İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda tamamlamıştır. Daha sonra bir süre Ankara Keçiören Belediyesi'nde Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1990-1991 yıllarında Refah Partisi MKY'da yer almış, 1993'te Büyük Değişim Partisi'nin kurucu üyesi olmuş ve Genel İdare Kurulu Üyesi seçilmiştir. Sonrasında Demokrat Parti'ye geçmiş ve burada da aktif rol almıştır. 2000 yılında siyasete geri dönen Tan, HADEP Parti Meclisi'nde görev yapmıştır.

Altan Tan

Altan Tan, 2011, 2015 ve 2018 genel seçimlerinde Diyarbakır Milletvekili olarak seçilmiştir. Siyasi kariyerinin yanı sıra bir yazar olarak da tanınan Tan'ın eserleri arasında "Kürt Sorunu: Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik" adlı kitap da bulunmaktadır. Altan Tan, Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Arapça bilmektedir ve evlidir, altı çocuk babasıdır.

Altan Tan Yeni Bakış Gazetesi

Altan Tan mesleği ne?

Altan Tan 11 Eylül 1958 tarihinde Batman'da doğdu.Türkiye siyasi arenasında önemli bir isim olan Altan Tan, Türk siyasetçi, yazardı. Politik yaşamının yanı sıra Yeni Gündem, Yeni Şafak, Zaman, Özgür Politika, Özgün Duruş, Star gibi gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.

Yayınlanmış Kitapları

  • Kürt Sorunu (Ocak 2009, Timaş Yayınları)
  • Değişen Ortadoğu'da Kürtler (2011, Çıra Yayınları)
  • Turabiddin'den Beriyé'ye: Aşiretler, Dinler, Diller, Kültürler (2011, Nûbihar Yayınları)
Kaynak: HABER MERKEZİ