Türkiye'de araç sahibi olmak isteyenlerin yoğun ilgisiyle, piyasada araç satışlarına dair merak da artıyor. Vatandaşlar, son dönemde araç satışlarında bir artış yaşanıp yaşanmadığını ve en uygun fiyatlı araç seçeneklerini araştırıyor. Hem bütçeye dost hem de kaliteli bir seçenek arayışında olanlar için detaylı bir inceleme yapmaya ne dersiniz? İşte, araştırmamızın detayları...

Araba satışları arttı mı?

Türkiye genelinde otomobil satış rakamları Mart ayında açıklandı ve sonuçlar oldukça etkileyici. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği'nin (ODMD) verilerine göre, geçen ay ülke genelinde toplam 109 bin 828 adet otomobil ve hafif ticari araç satıldı. Bu rakam, tüm zamanların Mart ayı rekorunu oluşturdu.

Geçen ay otomobil satışları, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9 artarak 87 bin 71 adede yükseldi. Ancak hafif ticari araç pazarı, yüzde 7,9'luk bir düşüşle 22 bin 757'ye geriledi. Bununla birlikte, otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Mart ayı ortalama satışlarına göre yüzde 50,9'luk önemli bir artış kaydetti.

Bu başarı sadece Mart ayına özgü değil; Ocak-Mart döneminde toplam pazar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,2 artarak 295 bin 519 adet olarak gerçekleşti. İlk çeyrekte otomobil satışları yüzde 33,05 artış göstererek 233 bin 389 adede ulaşırken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 2,6 artarak 62 bin 130 adede yükseldi.

Şu an en ucuz araba hangisi?

Segmentlere göre incelendiğinde, pazarın yüzde 88,6'sını vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluşturdu. En çok tercih edilen segmentler arasında C segmenti otomobiller yüzde 57,3 payla ön plana çıktı.

Gövde tiplerine göre değerlendirildiğinde, SUV otomobiller en çok tercih edilen gövde tipi oldu. Bu kategorideki satışlar, yüzde 51,7'lik bir payla 120 bin 699 adede ulaştı. SUV'leri sedan ve H/B otomobiller takip etti.

Yakıt türlerine bakıldığında, Ocak-Mart döneminde satılan otomobillerin yüzde 67'si benzinli, yüzde 14,2'si hibrit, yüzde 10,8'i dizel, yüzde 7,1'i elektrikli ve yüzde 0,9'u otogazlı araçlardan oluştu. Ayrıca, otomatik şanzımanlı otomobillerin satışlardaki payı yüzde 89,3 iken, manuel şanzımanlılar yüzde 10,7 ile daha küçük bir pay aldı.

Hafif ticari araç pazarında ise van gövde tipi araçlar yüzde 71,9'luk bir payla en çok tercih edilenler arasında yer aldı, onları kamyonet gövde tipi araçlar izledi. Bu rakamlar, Türkiye otomotiv sektörünün güçlü performansını gösteriyor ve sektördeki çeşitli tercihleri yansıtıyor.

Türkiye'de otomobil pazarında yeni bir trend beliriyor: En uygun fiyatlarla satılan araçlar arasında KIA Picanto zirveye oturdu. Picanto'nun ardından Seat Ibiza geliyor ve üçüncü sırayı ise 2024 model olarak piyasaya sürülen Fiat Egea alıyor. Bu sıralamada öne çıkan detay ise Fiat Egea'nın güncellenmiş versiyonunun 2024 model olarak tüketicilere sunulması oldu.

Kaynak: Haber Merkezi