Siyasetin güçlü isimlerinden biri olarak bilinen Fatma Betül Sayan Kaya, mesleki deneyimi ve liderlik vasıflarıyla dikkat çekiyor. Siyasetteki etkin rolüyle tanınan Kaya, AK Parti'nin önemli isimlerinden biri olarak Türkiye'nin siyasi sahnesinde önemli adımlar atmıştır. Peki Fatma Betül Sayan Kaya kimdir? Fatma Betül Sayan Kaya mesleği ne? İşte detaylar...

Fatma Betül Sayan Kaya kimdir?

Fatma Betül Sayan Kaya, 31 Ocak 1981'de İstanbul'da doğmuş bir Türk mühendis, doktor ve siyasetçidir. 2016-2018 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev yapmış ve 2015-2023 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul II. Bölge milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev almıştır. Mesleği Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından mühendis olarak belirtilmiştir.

Fatma Betül Sayan Kaya, Hatice ve Ramazan Sayan çiftinin üçüncü çocuğu olarak İstanbul'da doğmuştur. İlkokulu Fatih İlkokulu’nda tamamladıktan sonra Beyoğlu Anadolu Lisesi'ni bitirmiştir. Üniversite sınavlarında başarılı olarak Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde burslu olarak okumuş ve şeref derecesi ile mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden de mezun olmuştur.

Siyasi kariyerine Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak başlamıştır. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yapmıştır. Daha sonra AK Parti İstanbul İl Teşkilatı’nda çeşitli görevlerde bulunmuş ve AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi olmuştur.

Milletvekilliği kariyerine 2015 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti İstanbul 3. bölge milletvekili adayı olarak başlamıştır. Ardından AK Parti 2. bölge milletvekili olarak meclise girmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev yaptığı dönemde, özellikle Diyarbakır, Van, Mardin ve Şırnak gibi illerde sosyal ekonomik destek projelerini hayata geçirmiştir. Ancak 2017'de Hollanda'da gerçekleştireceği bir etkinlik nedeniyle yaşanan diplomatik kriz sonucunda Hollanda tarafından sınır dışı edilmiştir.

Fatma Betül Sayan Kaya, evli ve iki çocuk annesidir. Aynı zamanda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başkanı Ömer Fatih Sayan'ın kız kardeşidir. İngilizce ve Almanca dillerini çok iyi derecede bilmektedir.

Fatma Betül Sayan Kaya mesleği ne?

Fatma Betül Sayan Kaya, 31 Ocak 1981'de İstanbul'da doğmuş Türk bir mühendis, doktor ve siyasetçidir. 2016-2018 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak 65. Türkiye Hükûmeti'nde görev yapmıştır. Ayrıca 2015-2023 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin İstanbul II. Bölge milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev almıştır. Mesleği, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından doktor değil, mühendis olarak belirtilmiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ