Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan bir olayda, 15 yaşındaki Savannah Graziano, annesi Tracy Martinez'i öldüren babası Anthony John Graziano tarafından kaçırıldıktan sonra yaşamını yitirdi. Olay, Hesperia, California'daki 15. otoyolda gerçekleşti. Görüntülerde Savannah'ın polislerin talimatlarını takip ettiği, elleri ve dizleri üzerinde emeklediği, bir polis aracının arkasına saklandığı ve daha sonra vurulduğu görülüyor. Polisler, Savannah'ın taktik ekipman giydiği ve karşılık verdiği iddiasında bulunmuştu, ancak görüntüler onun silahsız olduğunu gösteriyor.

Araçtan ateş edildiği öne sürüldü 

Çatışmanın videosu, gazetecilerin Kaliforniya Kamu Kayıtları Yasası uyarınca talep etmesi üzerine Pazartesi günü yayınlandı. Yetkililer, San Bernadino İlçesinden milletvekillerinin Anthony Graziano'nun kamyonunu kenara çekmeye çalıştıklarını ve Graziano'nun ateş açtığını söyledi. Graziano'nun kamyonu yaklaşık 70 mil boyunca takip ettiği ve polislerin Savannah'nın da araçtan ateş etmiş olabileceğini öne sürdüğü belirtildi. Yeni yayınlanan görüntülerde, Graziano'nun tekrar ateş ettiği ve geri gitmeye çalıştığı görülüyor. Daha sonra Savannah'ın arabadan indiği ve polis memurlarına doğru ilerlediği görülüyor.

'Daha iyi eğitim verilmesi gerekiyor'

Şerif departmanı yardımcıları vücut kameraları takmıyordu ancak kız dışarı çıkarken yanındaki bir polis memurunun sesi duyuldu. Radyoya döndüğümüzde, 15 yaşındaki çocuğun vurulduğu ve bir polis memurunun pes etmiş bir 'ah, hayır' sesi duyuluyor. Şerif Shannon Dicus, Graziano'nun 'taktik teçhizat' giymiş milletvekillerine doğru koşuyormuş gibi göründüğünü ancak hava görüntülerinin Savannah'ın hâlâ çömelmiş halde hareket ettiğini gösterdiğini söyledi. Yetkililer, Savannah'nın babasıyla birlikte polislere de ateş edebileceğini öne sürdü. Olay yerinde silah, mühimmat, flaş ve sis bombaları ile taktik miğferler bulundu. Ateşli silahlar, Graziano'ya aitti ve Savannah'nın küçük erkek kardeşi, kardeşlerinin silahlarla büyüdüğünü belirtti. Savannah'nın amcası CJ Wyatt, "Silahsız insanların ölmemesi için daha iyi eğitim verilmesi gerekiyor" dedi. 'Umarım bu video eğitim için kullanılabilir; bir şeylerin farklı yapılması gerekiyor. Tracy'nin erkek kardeşi ölmesine gerek yoktu' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi