Merkez Bankası duyurdu: Yeni banknotlar tedavülde Merkez Bankası duyurdu: Yeni banknotlar tedavülde

Zorlu Enerji, Türkiye'nin önde gelen enerji şirketlerinden biri olarak, yenilenebilir enerji alanındaki varlıklarını temsil eden Zorlu Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi'nin (ZORYEN) hisselerinin halka arzı için ön hazırlıklara başladı. Zorlu Enerji, 30 yıllık enerji sektörü deneyimiyle elektrik üretiminden satışına, elektrikli araç şarj istasyonları işletmeciliğinden güneş paneli satış ve dağıtımına kadar geniş bir yelpazede enerji çözümleri sunuyor.

zorlu-yenilenebilir-enerji-sirketi-icin-halka-arz-calismalari-basladi (2)-1

Şirket, Türkiye'nin elektrik üretiminin tamamını yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarından karşılıyor ve bu halka arzın, şirket sermayesini güçlendirmek, yatırım ve kapasite artışı projelerini hayata geçirmek, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını genişletmek gibi büyüme ve sürdürülebilirlik stratejisinin bir parçası olarak yapılacağını belirtiyor.

zorlu-yenilenebilir-enerji-sirketi-icin-halka-arz-calismalari-basladi (2)

Zorlu Enerji CEO'su Sinan Ak, şirketin yenilenebilir enerji yatırımlarının, Türkiye'nin enerji dışa bağımlılığını azaltmada ve iklim hedeflerine ulaşmada önemli bir katkı sağladığını vurgulayarak, yenilenebilir kaynaklara yapılan yatırımın önemini vurguluyor. Ak, enerji sektörünün özellikle yenilenebilir enerji şirketlerinin halka arzının büyük ilgi gördüğü bir dönemde olduklarını belirtiyor.

zorlu-yenilenebilir-enerji-sirketi-icin-halka-arz-calismalari-basladi (1)-1

Şirket, Zorlu Yenilenebilir Enerji şirketi altında geliştirilen projelerle de büyümeyi hedefliyor. Bu projeler arasında jeotermal, rüzgâr, hidroelektrik ve güneş enerjisi santralleri bulunuyor. Ayrıca, Türkiye'deki yenilenebilir enerji kurulu gücünün artmasına katkı sağlayan YEKDEM mekanizmasının önemini vurguluyorlar. Bu mekanizmanın, yeni yenilenebilir enerji yatırımları için finansman sağlama ve yabancı yatırımcıları ülkeye çekme konusunda önemli bir rol oynadığını düşünüyorlar.

zorlu-yenilenebilir-enerji-sirketi-icin-halka-arz-calismalari-basladi (1)

Sonuç olarak, Zorlu Enerji'nin halka arzı, şirketin büyüme hedeflerini desteklemeyi ve Türkiye'nin enerji sektöründeki dönüşümüne katkıda bulunmayı amaçlıyor. Şirket, teknoloji ve enerjinin birleştiği her alanda faaliyet göstermeye devam etmeyi planlıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ