Zihni Çakır, merak edilen isimler arasında yerini aldı, Ergenekon örgütü hakkında çeşitli kitapları bulunan gazeteci Zihni Çakır, sosyal medyada merak ediliyor. Peki, Zihni Çakır kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır? 

Zihni Çakır kimdir?

Zihni Çakır, 1969 yılında Nizip'te doğmuş bir Türk gazeteci ve yazardır. Özellikle Ergenekon örgütü üzerine kaleme aldığı birkaç kitap ile tanınmaktadır. Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğan Çakır, iletişim alanında eğitim görmek için Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni tercih etmiştir. Gazetecilik kariyerine çeşitli mecralarda muhabirlik ve yöneticilik yaparak başlamış, bir dönem Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'ne bağlı Türkeli yayınının yazı işleri müdürlüğünü üstlenmiştir. Zihni Çakır'ın Ergenekon örgütü hakkında çeşitli kitapları bulunmaktadır.

2008 yılında Ergenekon davalarıyla ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçundan 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştır.[2][3] 2009 yılında ise mahkeme, "Kod Adı Darbe" adlı eseriyle ilgili kaynakları açıklamaya zorlamış ve Çakır bu duruma itiraz etmiştir.[4][5] Kitabında, Özdemir Sabancı cinayetinin Abdullah Çatlı, Hüseyin Kocadağ ve subay Hüseyin Pepekal tarafından organize edildiğini iddia etmiştir.[6]

Çakır ayrıca, 1997 askeri muhtırasına Ergenekon'un liderinin de dahil olduğunu belirtmiş ve Ergenekon davalarında tanık olarak ifade vermiştir, o dönem Türkeli gazetesinde çalışırken bu kişiyi ziyaret ettiğini de aktarmıştır.

Zihni Çakır nereli?

Zihni Çakır aslen Gazşanteplidir.

Zihni Çakır kaç yaşında?

1969 doğumlu Zihni Çakır, 2024 itibariyle 55 yaşındadır.

Zihni Çakır kitapları;

  • "Ergenekon'un Çöküşü"
  • "Kod Adı Darbe: Gizli Belgeler, Telefon Dinleme Kayıtları ve Krokilerle Ergenekon'un Kodları", NEDEN?, 2008
  • "Ergenekon'un Çöküşü 2: Dünden Bugüne Devletin Derinliklerindeki Kirli İlişkiler", NEDEN?, 2008
  • "Gladio Korku İmparatorluğu", PROFİL YAYINCILIK, 2009
  • "Konsept Savaşı: Ercümen-i Daniş Sarmalında Konsep Savaşı", NEDEN?, 2008
Kaynak: Haber Merkezi