Aydın'ın Efeler ilçesinde bulunan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'ne (KYK) bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda meydana gelen ve üniversite öğrencisi Zeren Ertaş'ın hayatını kaybetmesine neden olan asansör kazasıyla ilgili mahkeme sonuçlandı. Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, 1 sanık 5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılırken, 3 sanık ise 2 yıl 11 ay hapis cezası aldı. Bir sanık ise beraat etti.

Mahkeme Kararı Detayları

Duruşmaya tutuklu sanıklar asansör bakım firması yetkilisi Mustafa B, montajı gerçekleştiren firma sahibi Halil T, makine mühendisleri Uğur İ. ve Ramazan A. ile tutuksuz sanık elektrik mühendisi Nuri M. katıldı. Zeren Ertaş'ın yakınlarının da hazır bulunduğu duruşmada, savcı sanıkların 'bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olma' suçunu işlediklerini belirtti.

Zeren Ertasin Oldugu Kyk Yurdu Asansor Kazasi Davasinda Karar-1

Mustafa B'ye verilen hapis cezası, suçun bilinçli taksirle işlenmesi nedeniyle 6 yıl 8 aya çıkarıldı, ancak ceza sanığın geleceği üzerindeki etkileri göz önüne alınarak 5 yıl 6 ay 20 gün olarak belirlendi. Mustafa B. ayrıca 2 yıl meslekten men edildi. Diğer sanıklar Halil T, Ramazan A. ve Uğur İ. ise aynı suçtan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, ancak yapılan indirimle ceza 2 yıl 11 ay olarak açıklandı ve hükmün ardından tahliyelerine karar verildi.

Hakkında kast ve taksirin bulunmaması sebebiyle Nuri M'nin ise beraatine karar verildi.

Kaynak: Haber Merkezi