Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dün Singapur'da düzenlenen Shangri-La Diyalog Zirvesi'nde önemli bir konuşma yaptı. Zelenski, 15-16 Haziran tarihlerinde İsviçre'de gerçekleştirilecek olan 'Ukrayna Barış Zirvesi' için çağrıda bulundu.

Zelenski'den Barış Zirvesi Çağrısı 'Savaşın Sonu Başlangıç Olmalı' (2)

Zelenski'nin açıklamaları şu şekildeydi: "Tüm ülkelere barış diliyorum; kimsenin kayıp vermemesini, kimsenin toplu mezarlara, toplu kayıplara sahip olmamasını diliyorum. Ama ölenler Ukraynalılardı, insanlarımıza, kadınlarımıza tecavüz edenler, on binlerce çocuğumuzu çalanlar Ruslardı. Kimsenin bize bu savaşın nasıl bitmesi gerektiğini söylemeye hakkı yok. Yasalara, uluslararası hukuka ve adalete göre sona ermelidir. Ve bu zorunludur. Barış Zirvesi, Rusya Federasyonu tarafından yeni bir tırmanışın başlangıcı değil, savaşın sona erdirilmesine giden yolun başlangıcıdır."

Ayrıca Zelenski, Çin ve diğer dünya ülkelerini Küresel Barış Zirvesi'ne katılmaya davet ettiğini ve çözüme yönelik tüm önerileri kendi platformunda dinlemeye ve tartışmaya hazır olduğunu belirtti. Devlet Başkanı ayrıca, Ukrayna'nın barış sürecinde Asya ülkelerinin desteğine ihtiyaç duyduğunu ve Zirve'ye katılımlarını önemsediğini vurguladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ