Muğla'nın Milas ilçesinde, bir eğlence mekanında çalışan Zehra Bayır'ın, işletmenin sahipleri tarafından 24 Temmuz 2022'de parasını istemesi sonucu öldürülmesiyle ilgili davada karar verildi. Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, çalıştığı iş yerinin sahibi İlimder İlter'e "kadına karşı kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. İlimder İlter'in ağabeyi Ömer İlter ve Ünal Karakülah ise aynı suçtan dolayı 4 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Beraat etmelerine karar verildi

Duruşmada, tutuklu sanıklar İlimder İlter, Ömer İlter ve Ünal Karakülah ile avukatlar hazır bulundu. Mahkeme heyeti, sanıkların ve avukatların son savunmalarını dinledikten sonra kararını verdi. İlimder İlter'e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kesinleşirken, diğer sanıkların delil yetersizliğinden dolayı "kadına karşı kasten öldürme" suçundan beraat etmelerine karar verildi. Ancak, Ömer İlter ve Ünal Karakülah, "suç delillerini gizleme" suçundan dolayı hüküm giydi.

Yurt dışı çıkış yasağı verildi

Mahkeme, İlimder İlter'in tutukluluk halinin devamına, diğer iki sanığın ise ceza miktarı ve tutuklu kaldıkları süreyi göz önünde bulundurarak yurt dışına çıkış yasağı uygulanarak tahliyelerine karar verdi.

Ne olmuştu?

Olayla ilgili olarak, Zehra Bayır'ın ölümüyle ilgili soruşturma tamamlandıktan sonra Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İlimder İlter, Ömer İlter, ve Ünal Karakülah'ın yanı sıra Hatice K., Taner K. ve Milas Adliyesi'nde görevli katip Ahmet G.'nin de şüpheli olarak yer aldığı belirtilmişti. İddianamede, tutuklu sanıklara ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenirken, diğer şüphelilere de çeşitli hapis cezaları talep edilmişti.

Kaynak: Haber Merkezi