Reklam
Reklam
Reklam

Zam yağmuru sonrası faturalar ödenemiyor

Doğalgaza son dört ayda üst üste yapılan zamların kabul edilemeyeceğini belirten Uğurlu, vatandaşların pandemi döneminde fatura yükünün arttığını ve birçok kişinin faturalarını ödeyemediği için aboneliklerinin sonlandırıldığını söyledi

Zam yağmuru sonrası faturalar ödenemiyor
17 Nisan 2021 - 07:35
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Nisan başında gelen yüzde 1’lik zamla birlikte, doğalgaza son dört ayda dördüncü kez zam yapılması, toplumun her kesiminden büyük tepki gördü. Doğalgazda ardı ardına yapılan zamları değerlendiren Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, özel şirketler eliyle yürütülse dahi, düzenlemelere tabi bu temel kamu hizmetlerinde bu boyutta fiyat artışlarının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Faturalar, pandemide arttı

Salgın döneminde tüm toplum olarak kelimenin tam anlamıyla çok ağır bir fatura ile karşı karşıya olduklarını belirten Uğurlu, “Öncelikle milyonlarca yurttaş ya işini kaybetti, ya işyerini kapamak zorunda kaldı, ya da çok ciddi bir gelir düşüşü ile karşı karşıya. Tüm bu olumsuzluklar yaşanırken, genel olarak enflasyonda tırmanma eğilime girdi. Son bir yıldır, yani salgın döneminde yurttaşlar hayatlarını büyük ölçüde evlerine kapanarak sürdürdü. Bu durum geçmiş yıllara kıyasla tüketim alışkanlıklarının da değişmesine neden oldu. Konutlardaki doğalgaz ve elektrik tüketimi doğal olarak arttı. Daha yüksektüketim nedeniyle daha fazla elektrik ve doğalgaz faturası ödenmek durumunda kalınıyor.Salgının ilk başladığı geçen yılın nisan ayında yapılan 4 kişilik ailenin standart yaşam koşulları için harcayacağını düşündüğümüz 230 kilovatsaatlik (kWh) elektrik enerjisi tüketimine karşılık olarak 163 TL ödemekteydi. Bu rakam Nisan 2021’de yaklaşık 20 TL artarak 183 TL’ye yükselmiştir. Bu oran yaklaşık olarak yüzde 12,3’e denk gelmekte. Beklenenin aksine salgın döneminde ailelerin elektrik faturası yükü düşürülmemiş tam tersine yükseltilmiştir” dedi.Sanayiye indirim, konuta zam

Nisan ayı başında doğalgaza art arda dördüncü kez zam gelmesini değerlendiren Uğurlu, “Doğalgaza yapılan zamlarla başta ısınma olmak üzere konutlardaki enerji maliyetleri arttı. BOTAŞ, büyük tüketimli sanayi kuruluşlarına ve elektrik santrallarına yönelik indirimler yaparken, konutlarında içinde bulunduğu küçük aboneler için zam yapmakta.Yılbaşından bu yana her ay yüzde 1’lik zam yapılan doğalgaz da yurttaşlar için önemli bir yük haline geldi. Henüz yılın dördüncü ayındayken doğalgaz yüzde 4,1 düzeyinde zamlandı” diye konuştu.

2,5 milyon haneye devlet desteği

Geçen yıl doğalgaz faturasını ödeyemediği için 590 bin kişinin aboneliğinin kesildiği, aylık abonelik kesilme sayısının 65 bine ulaştığı iddiaları hakkında Uğurlu, “Her ay gönderilen elektrik faturalarının yaklaşık yüzde 1’i ödenememekte, doğalgaz faturalarında ise bu oran yüzde 0,5’e yakın seyretmekte. Yaz aylarında düşük gelen doğalgaz faturalarını ödenememesi sorunununeylülden sonraki aylarda da arttığını tahmin etmek güç değil. Salgın öncesi ayları da içeren bu ortalama oran, salgınla birlikte yükselmiştir. Belediyelerin düzenlediği askıda fatura gibi dayanışma örnekleri olmasaydı söz konusu rakamlar kaçınılmaz olarak büyüyecekti. Ayrıca yaklaşık 2,5 milyon hane Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan elektrik faturası desteği alarak, enerjisini sağlayabilmekte” ifadelerini kullandı.


Bu artışlar kabul edilemez

Nisan 2021 itibarıyla, hane halkı aylık ortalama elektrik, doğalgaz, su, telefon ve internet harcamaları toplamının, asgari ücretin dörtte birini aşacak seviyelere geldiğine dikkat çeken Uğurlu, şöyle devam etti:“Özel şirketler eliyle yürütülse dahi düzenlemelere tabi bu temel kamu hizmetlerinde bu boyutta fiyat artışları kabul edilemez. Yurttaşlar enerji fiyat artışlarından sadece kendi tüketimlerini içeren faturalardan etkilenmemekte.Tüm hizmet ve üretim sektörleri için temel maliyet kalemlerinden biri olan enerji maliyetlerindeki artışlar, iğneden ipliğe tüm mal ve hizmetlerin de zamlanmasına neden olmakta.Enerji maliyetleri kamusal bakış açısıyla, toplum yararına dengelenmediği sürece, enflasyonla ve yoksullukla mücadele edilemez. Market raflarındaki temel gıda maddelerinin sürekli zamlanmaması için de enerji yönetiminin, alandaki şirket çıkarların uzlaştırılmasına dayalı modelden, kamunun inisiyatif aldığı, ticari ve siyasi baskılardan uzak bir yapılanmaya devredilmesi gereklidir. Ancak bu koşullar sağlanabilirse, örneğin elektrik üretimi ve ticareti yapan kamu şirketi Elektrik Üretim AŞ’nin dağıtım şirketlerine ve görevli enerji tedarik şirketlerine verdiği enerjide yaptığı indirimler yurttaşların faturalarına da yansır.”

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test