'Yüz yüze eğitim yüzde yüz tehlike'

Okulların yüz yüze eğitime hazır olmadığını iddia eden eğitim emekçileri, ayrıca Türkiye genelinde 640 civarında okulda Covid-19 testi pozitif çıkan öğretmenlerin olduğunu söyledi. Eğitim emekçileri, pandemi sürecinde eğitimle ilgili atılacak adımlar için Eğitim ve Bilim Kurulu’nun kurulmasını da önerdi

'Yüz yüze eğitim yüzde yüz tehlike'
22 Eylül 2020 - 09:51

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 13 Mart’ta ara verilen yüz yüze eğitim dün itibariyle başladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2020-2021 eğitim öğretim dönemi için almış olduğu karar doğrultusunda Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon okul öncesi ve 1. Sınıf öğrencileri191 gün sonra yüz yüze eğitime geçti. 120 bin öğretmenin de ders başı yaptığı yüz yüze eğitimde veliler ve eğitim emekçilerin aklı, okulların pandemi sürecinde yüz yüze eğitime hazır olup olmadığında kaldı.

640 öğretmen pozitif

Öğretmenlerin okula çağrıldığı süreçte Türkiye genelinde 500’e yakın öğretmenin Covid-19 testinin pozitif çıktığına dikkat çeken Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, “Bu sayı sadece öğretmenler okuldayken bu civardaysa, öğrencilerin okula geldiği dönemde ne olur? Ayrıca okullarda şu anda tedbir olarak gerekli önlem alınmamış.Biz okul okul tespit yapıyoruz. Okullarda Covid-19 testi pozitif çıkan arkadaşlarımız ile ilgili işyeri temsilcileri aracılığıyla bize bilgi geliyor.
Bu gelen bilgileri genel merkeze iletiyoruz. Genel merkezimiz de uyarı görevini yapıyor. Bakanlığın yapması gereken bir görevi şu anda Eğitim Sen yapıyor. Son gelen bilgiler doğrultusunda Türkiye genelinde 640 civarında okulda Covid-19 testi pozitif çıkan arkadaşlarımız var. Eskiden bir filyasyon görevi yapılıyordu. Diyelim ki bir okulda Covid-19 vakası görüldü. Çevresindeki arkadaşlarına bulaştırma anlamında risk değerlendiriliyordu. Şimdi ise her şey, oluruna bırakılmış durumda. Şimdi okulda Covid-19 çıkıyor, Pazartesi günü öğretmenler yine okula çağrılıyor. Test yapılması gibi bir önlem almak yok” diye konuştu.

Çöpler bile duruyor!

Okullarda gerekli hazırlıkların yapılmadığını aktaran Çetin, “Uzun vadede Türkiye genelinde pandemi sürecinde yüz yüze eğitim olanaklarının olmadığı ortaya çıkıyor. Çünkü 13 Martta okulları nasıl bıraktıysak, bıraktığımız çöpler bile aynı yerinde duruyor.  Okullarda hizmetli arkadaşlarımız yok. İŞKUR’da ihale yapılmamış durumda. Şu anda A, B, C şıklarının olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı’nın hiçbir hazırlığının olmadığı ortaya çıktı” dedi.


Okul müdürleriyle olmaz

Sürecin okul müdürlerine bırakılamayacak kadar çok ciddi olduğunu vurgulayan Özcan Çetin, pandemi döneminde eğitimle ilgili atılacak adımlar için Eğitim ve Bilim Kurulunun oluşturulması önerisinde bulunarak şöyle konuştu: “Bu süreci okul müdürlerine bırakmış durumdalar. Okul müdürlerinin de son dönemdeki atamaları liyakat usulü bir atama olmadığı için okul müdürlerinin beceriksizliğinden dolayı organizasyon sıfır durumda. Örneğin Covid-19 çıkan okulda okul müdürünün en azından yapacağı iş, İl Sağlık Müdürlüğünü arayıp filyasyon ekibi istemesi gerekirken, okulun bahçesinde öğretmenleri bekletiyor. Böylesine beceriksiz bir süreç yaşanıyor. Bu sadece okul müdürlerine bırakılacak bir mevzu değil. Biz ısrarla Eğitim ve Bilim Kurulunun oluşturulmasını istiyoruz. Sağlıkta nasıl Bilim Kurulu varsa eğitimdeki gelişmelerle ilgili bütün illerde Eğitim ve Bilim Kurulu oluşturulup bizim de deneyimlerimizden ve önerilerimizden faydalanılmasını istiyoruz.”

‘Muhatap alınmıyoruz’

İzmir’deki bazı okullarda öğretmenlerin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı ve karantina olduğu yönündeki iddialara ilişkin konuşan Eğitim Sen İzmir 2No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, karar alıcıların önemli bir paydaş olarak eğitim emekçileri muhatap olarak almadığını belirterek, “Bu konularla ilgili net bilgilerin bizimle paylaşılmaması en büyük problemlerden birisi ve bizim en büyük itirazımız” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test