Yurt dışından telefon getirenleri ilgilendiren yeni düzenleme! Artık yurt dışından gelen yolcuların yanlarında getirdikleri telefonlar için bir sınır getirildi. Gümrük vergisi ödense bile ikinci telefon Türkiye'ye sokulmayacak.

Yurt dışından getirilen telefonlar için yeni düzenlemeyle bir sınırlama getirildi. Bu düzenlemeye göre, yolcular gümrük vergisini ödese dahi ikinci telefonu Türkiye'ye sokamayacak ve gümrükte el konulacak. Daha önceki düzenleme ile yurt dışında yaşayan ve Türkiye'ye gelişlerinde cep telefonu getiren Türk vatandaşlar için 120 günlük kayıtsız kullanım süresi 180 güne çıkarılmıştı.

Akilli Telefonlarin Lideri Degisti Oneplus 12 Liderlige Yukseldi

El konulan telefonlar yolcunun yeniden yurt dışına çıkması durumunda iade edilecek. Ancak bu süreçte cep telefonlarının 3 aya kadar gümrük ambarlarında bekletilebileceği belirtiliyor.

Apple Iphonelarda Ikinci El Parca Kullanimina Izin Verdi

Daha önce de süre uzatılmıştı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yurt dışından getirilen cep telefonlarının 120 günlük kayıtsız kullanım süresinin, e-Devlet üzerinden 180 güne çıkarılabileceğini duyurdu. "Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, 120 günlük kayıtsız cihaz kullanım sürelerini otuzar günlük sürelerle 2 defaya mahsus olarak 180 güne kadar e-Devlet Kapısı üzerinden uzatabilirler" şeklinde açıklamada bulunuldu.

Geçtiğimiz Ocak ayı itibarıyla yurt dışı telefon kayıt ücreti 31 bin 692 TL'ye yükseltilmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ